Patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Patronka - opiekunka uczniów

Jeśli zgłębimy życiorys świętej Teresy, możemy spostrzec, iż nie miała ona łatwego dzieciństwa. Rozpieszczana przez siostry, jako najmłodsza z rodzeństwa i hołubiona przez ukochanego ojca, była nadwrażliwa, zdarzało się, że płakała niemal bez powodu. Wszelkie niepowodzenia i upokorzenia przeżywała dość boleśnie. Ucząc się na pensji u sióstr benedyktynek doświadczała niezrozumienia ze strony nauczycieli. Doznawała przykrości i złośliwości także od koleżanek. Swoje szkolne lata Teresa tak opisuje:
"Często słyszałam, że czas spędzony w szkole jest najlepszym i najprzyjemniejszym okresem w życiu. Niestety, w moim przypadku tak nie było; pięć lat, które w niej spędziłam, to lata najsmutniejsze w moim życiu (...)"
Święta Teresa przeżywała trudności w latach szkolnych, dlatego może zrozumieć różne, dzisiejsze problemy uczniów.
Jej późniejsze życie zakonne także nie było łatwe. Plan dnia przewidywał wiele obowiązków, m. in.: bardzo wczesne wstawanie, skromne posiłki, zachowanie milczenia w pewnych porach dnia, posłuszeństwo. Dobrowolne poddanie się przez Teresę tym doświadczeniom i dyscyplinie sprawia, że opieka świętej staje się wielką pomocą dla uczniów, również poddanych wymaganiom szkolnym.

Patronka - opiekunka nauczycieli

Jako mistrzyni nowicjatu w zakonie karmelitanek święta Teresa jest bliska powołaniu nauczyciela. Jedna z rzeźb nieopodal bazyliki w Lisieux została wręcz nazwana "ŚWIĘTA TERESA NAUCZYCIELKA".
W swoich pismach pracę nauczyciela Mała Teresa przyrównuje do pracy ogrodnika:
"Pan Bóg nie potrzebuje nikogo do wykonywania swego dzieła, ale tak jak pomaga wytrawnemu ogrodnikowi wyhodować rzadkie i delikatne rośliny, dając mu do tego potrzebną wiedzę, sobie zaś zastrzegając dawanie im wzrostu, tak samo i Jezus chce, aby mu pomagano."
Cytat ten zamieściliśmy w uroczystej uchwale podpisanej przez Radę Szkoły, Radę Pedagogiczną i uczniów.

Patronka mieszkająca w Podkowie Leśnej

W Podkowie Leśnej usytuowany jest Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kaplicy zgromadzenia znajdują się relikwie świętej. Dzięki temu zaznacza się również jej fizyczna obecność.

Ważne informacje

Biuletyn szkolny

Biuletyn jest wydawany cyklicznie. Tutaj mogą Państwo ściągnąć biuletyn w wersji elektronicznej (pliki Adobe Reader).
>

Aktualności

12-04-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Podsumowanie konkursów i olimpiad przedmiotowych w roku szkolnym 2023/2024 - stan na 16 kwietnia 2024 r.

Kuratoryjne konkursy przedmiotowe

 • Łukasz Banasiewicz (7a) został laureatem konkursu historycznego.
 • Wojciech Sobczak (8b) został laureatem konkursu z fizyki i finalistą konkursu z matematyki.
 • Weronika Marek (8a) została finalistką konkursu z języka niemieckiego.

Laureaci kuratoryjnych konkursów przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną ocenę klasyfikacyjną i przyjmowani są  w pierwszej kolejności do publicznych szkół ponadpodstawowych.

Finaliści otrzymują dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej w zależności od liczby uzyskanych tytułów:

 • finalisty konkursu przedmiotowego – 7 punktów,
 • dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów.

Olimpiady ogólnopolskie

 • Łukasz Banasiewicz (7a) i Stefan Biernacki (7b) zostali laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Juniorów. Trzeci, finałowy etap odbył się na Uniwersytecie w Poznaniu w dniach 9 – 10 marca. Łukasz i Stefan będąc uczniami kl. 7 uzyskali pierwszeństwo w rekrutacji do wymarzonego liceum.
 • Stanisław Joński – Jastrzębowski (7b) został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów (OJAJ). Finałową rozmowę on line Stanisław odbył we wtorek, 9 kwietnia.

Laureaci i finaliści OJAJ są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego otrzymując 100% oraz mają możliwość składania dokumentów do wybranej szkoły ponadpodstawowej z pierwszeństwem w rekrutacji.

Inne konkursy

 • Mamy też dwoje uczniów w finale Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego Albion. W gronie 20 finalistów są: Lena Łajtar  (7b) i Łukasz Banasiewicz (7a). Ostatni etap zmagań w tygodniu po 14 kwietnia.
 • Alexandra Dąbrowska (6b)  jest w gronie 75 uczniów, którzy w sobotę, 20 kwietnia przystąpią do finałowego etapu konkursu Hieronymus 2024.

Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom gratulujemy, a oczekującym na ostateczne rozstrzygnięcie życzymy pozytywnych rozwiązań

10-04-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wieczór skupienia dla Rodziców - 19 kwietnia g. 18.30

Zapraszamy na kolelny wieczór skupienia dla Rodziców. Będzie to kolejne spotkanie z ks. Błażejem Węgrzynem zatytułowane "Na drogach cnót i bezdrożach wad".

03-04-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
W kwietniu 2024 kontynuujemy modlitwę o pokój w Ukrainie on-line

W kolejne środy kontynuujemy modlitwę on - line o pokój w Ukrainie - w okresie Wielkiego Postu odmawiamy część bolesną różańca: 3 tajemnice po polsku i 2 tajemnice po ukraińsku. Poczatek g. 19.20.

Link do spotkania poniżej:

28-03-2024
Autor: Marzena Prądzyńska
Życzenia wielkanocne dyrektora Szkoły i przewodniczącego Rady Rodziców

Szanowni Państwo,

z nadzieją czekamy na Zmartwychwstanie, czas otuchy.

Życzę, aby dokonało się ono również w Państwa osobistym życiu, w Państwa domach,  w rodzinach, przynosząc pokój serca i radość. Niech Wielkanoc napełni nas wiarą w siłę Jezusa, przyniesie zgodę i wzajemną życzliwość.

Wesołych Świąt!

Marzena Prądzyńska

 

Szanowni Państwo,

Za chwilę zaczniemy świętowanie Zmartwychwstania. Niech to będzie czas, w którym wszyscy oderwiemy się od codziennych obowiązków, problemów, wyzwań, nerwów, dokumentów, komputerów, telefonów, a skoncentrujemy się na swoich najbliższych i radości przebywania z nimi. Radość i nadzieja niech będą nieodłącznymi towarzyszami naszego świętowania. Życzymy Wam Radości spotkania z najbliższymi w przygotowywaniu Świąt, sprzątaniu, pieczeniu. Radości poranka Zmartwychwstania, rodzinnego śniadania, Radości suszenia ciuchów po udanym śmigusie-dyngusie...
  
I niezachwianej Nadziei – przecież grób jest pusty!
 
Zdrowych i wesołych Świąt Wielkiej Nocy.
 
W imieniu Rady Rodziców
 
Marcin Wlazło

 

28-02-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wieczór skupienia - konferencja ks. Błażeja Węgrzyna
W piątek, 23 lutego odbył się Wielkopostny Wieczór Skupienia dla Rodziców i Nauczycieli. Spotkanie prowadził ks. Błażej Węgrzyn prefekt na roku propedeutycznym Warszawskiego Seminarium, adiunkt Akademii Katolickiej w Warszawie. Konferencja nosiła tytuł - Ile wychowania, ile wykształcenia?
 
Poniżej można odtworzyć tę konferencję:

04-02-2024
Autor: Kamil Urbański
Nasza uczennica w II etapie konkursu Wiedzy Biblijnej “HIERONYMUS 2024”

W piątek, 2 lutego odbył się szkolny etap konkursu Wiedzy Biblijnej “HIERONYMUS 2024”. Uczniowie pisali test, który składał się z 40 pytań otwartych i zamkniętych dotyczących treści Ewangelii synoptycznych (Mk, Mt, Łk). Uzyskanie wyniku 75% daje możliwość udziału w kolejnym etapie. Z naszej szkoły do kwietniowego testu zakwalifikowała się:

 • Alexandra Dąbrowska (6b) uzyskując 78%

II etap (wojewódzki) konkursu odbędzie się 20 kwietnia. Przygotowanie się do tej części wymaga od uczestnika zgłębienia treści i wiedzy teologicznej zawartej w komentarzach teologicznych Ewangelii synoptycznych (Mt; Mk; Łk) oraz treści: Pierwszego i Drugiego List św. Piotra (1-2 P) i treść Listu św. Jakuba (Jk).

Życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy!!!

30-01-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Alfik 2023

W środę, 22 listopada odbyła się XXIX edycja ogólnopolskiego konkurs matematycznego Alfik 2023. Brali w nim udział uczniowie klas 2 i 3. Oto najlepsze wyniki:

kl. 2 

 • Łucja Jasińska (2a)              121,25 p. dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku
 • Karol Giera (2b)                     117 p. dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku
 • Marcelina Pędziwiatr (2b)     114,5 p. dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku
 • Ignacy Kowalczyk (2b)          108,5 p.

kl. 3

 • Tomasz Brodziak (3b)                  104,5 p.
 • Jan Odrowąż - Sypniewski (3a)     89,5 p.
 • Aleksander Dąbrowski (3a)           74,25 p.
 • Krzysztof Drozd (3a)                     73,75 p.

Uczniowie mieli do rozwiązania 30 zadań. W każdym pytaniu poprawna była dokładnie jedna odpowiedź. Na starcie uczeń  otrzymywał 30 punktów. Za brak odpowiedzi dostawał 0 punktów, natomiast za odpowiedź błędną otrzymywał punkty ujemne równe ¼ liczby punktów przewidzianych dla danego zadania. Rozwiązując poprawnie wszystkie zadania można było zdobyć 150 punktów.  

W tegorocznym konkursie w całej Polsce brało udział 8699 uczniów z klas drugi i 8798 z klas trzecich. W naszej szkole w konkursie wzięło udział odpowiednio 23 i 13 uczniów.

Arkusze konkursowe (także z poprzednich lat) i poprawne odpowiedzi są zamieszczone na stronie:

https://jersz.pl/konkurs/alfik-matematyczny/

Warto potrenować przed następnymi konkursami. Kangur Matematyczny już w czwartek, 21 marca 2024 r.

 

28-12-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Zmarła Pani Justyna Gołąb

We wtorek, 26 grudnia zmarła Pani Justyna Gołąb, małżonka Wladysława Gołąba - wielkiego przyjaciela naszej szkoły, mama Pana Jana Gołąba - nauczyciela chemii w Szkole św. Teresy.

Pogrzeb śp. Justyny odbył się w czwartek, 4 stycznia 2024 r. o g. 12 w Kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach na terenie Zakładu dla Niewidomych. Mszy św.  przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz.

Na zdjęciu Państwo Justyna i Władysław Gołąbowie w dniu poświecenia nowego budynku szkolnego - 1 października 2011 r.

Oto fragmenty rozmowy Justyny i Władysława Gołąbów z Izabelą Górnicką – Zdziech przeprowadzonej we wrześniu 2011 r. i przybliżające sylwetkę śp. Justyny.

Justyna Gołąb: Urodziłam się i wychowałam w Zaklikowie, aktualnie znajdującym się w województwie podkarpackim. Moja mama Michalina ze Słapczyńskich, i ojciec, Jan Serafin Dwornicki byli wierzący. Nasza rodzina bardzo się kochała. Pamiętam, że w domu dużo się śpiewało. A najpiękniej śpiewali rodzice. Miałam pięciu braci. Jako że byłam jedyną córką chłopcy zwykli mi dokuczać. Mieli na mnie wielki wpływ, skutkiem czego we wczesnym dzieciństwie wypowiadałam się o sobie w rodzaju męskim: „robiłem”, „biegłem”, „spałem”.

Najstarszy brat, Stanisław Wojciech zginął w Katyniu. Był podporucznikiem rezerwy artylerii przeciwlotniczej. Wybierał się na studia, miał się żenić i rozpocząć budowę domu, gdyż tatuś kupił mu działkę w Warszawie. Niestety wybuchła wojna i w sierpniu 1939 r. otrzymał rozkaz, że ma się stawić w Brześciu nad Bugiem. W swojej jednostce przeciwlotniczej. Wyjechał z Zaklikowa i nigdy więcej go nie zobaczyliśmy. Przez kilkadziesiąt lat nie udało się ustalić, co się z nim stało, nawet przez Czerwony Krzyż. Były tylko domniemania, ale pewności żadnej. Nasza mama wylała za Staszkiem morze łez i umarła nieświadoma, gdzie zginęło jej dziecko. Szokującą prawdę o tragicznej śmierci brata odkryłam podczas międzynarodowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie w 2000 r., w której brałam udział z mężem. Znalazłam nazwisko brata w księdze cmentarnej zatytułowanej „Katyń”, a zawierającej materiały, jakie Jelcyn przekazał Wałęsie.

(…) Pamiętam taki wypadek z dzieciństwa, który spowodował, że do dziś mam problemy z widzeniem. Bracia bawili się w strzelanie do celu lotkami z drewna i papieru, przymocowanego gwoździem. Podeszłam pod tarczę, a wtedy jeden z nich trafił mnie lotką w oko. Po wypadku trafiłam do okulisty do Rozwadowa. Przez wiele lat nie wiedziałam, że mam kłopot z widzeniem. Dopiero dyrektor szkoły podstawowej podczas jednej z lekcji w ostatniej klasie, zauważył, że nagle przerwałam czytanie na głos. Tymczasem zaswędziało mnie oko, zamknęłam je, aby potrzeć powiekę, a drugim okiem nie mogłam czytać, bo na nie nic nie widziałam. Do dzisiaj posługuję się tylko jednym okiem.

Całą wojnę i okupację przeżyłam w Zaklikowie. W 1945 r. wyjechałam do szkoły do Lublina, ponieważ nie było jeszcze gimnazjum w Zaklikowie. Wynajęłam pokój z kuzynką i spałyśmy na podłodze. Kiedy zorganizowano gimnazjum w Zaklikowie, wróciłam do rodzinnej miejscowości, by tam uczyć się dalej. Po maturze pojechałam do Łodzi, aby studiować na WSP (Wyższej Szkole Pedagogicznej). Trzy lata później podpadłam władzom uczelni: codziennie chodziłam do kościoła, miałam brata księdza, a także brata wojskowego. Powiedziano mi, że mogę ukończyć studia, a potem uczyć, ale będę pozostawać pod partyjnym nadzorem, aby „mówić to, co trzeba”. Będąc pod presją, zdecydowałam się odejść i przenieść na KUL, gdzie skończyłam polonistykę. Po studiach podjęłam pracę w kwesturze.

Podczas studiów na WSP, w latach 40-stych, miałam kontakt z niewidomymi. Przyłączyłam się do kółka ojca Tomasza Roztworowskiego, który prowadził studencki wolontariat, polegający na czytaniu osobom niewidomym. Czytałam m.in. pianiście Edwinowi Kowalikowi. Tam spotkałam mojego przyszłego męża. Kilka razy przychodził podczas czytania, ale miał inne lektorki. Właśnie kończył studia. Kolejny raz spotkałam Władysława w Łodzi, gdzie, nic nie mówiąc nawet mamie, pojechałam na operację zaćmy pourazowej w 1954 r. Operacja udała się. W czasie pobytu w szpitalu zobaczyłam Władysława na korytarzu. Powiedziałam o tym sąsiadce z sali, a ona namówiła mnie, bym się mu przypomniała. Tak zrobiłam, a w odpowiedzi usłyszałam piękne wiersze... Zauroczył mnie poezją.

Wróciłam do Łodzi dopiero na wizytę kontrolną i kiedy jechałam tramwajem, zobaczyłam Władysława idącego ulicą. Wysiadłam na najbliższym przystanku i pobiegłam do niego.

Władysław Gołąb: Oświadczyłem się listownie, ale Justyna nie otrzymała listu, gdyż nie pojechała do domu. Pozostawało powtórzyć oświadczyny. Gdy zatrzymaliśmy się w parku akademickim, poprosiłem Justynę, by podała mi bukiet kwiatów, jaki przywiozła dla swojego profesora. Ukląkłem, podałem jej kwiaty, oświadczyłem się i zostałem przyjęty.

Justyna Gołąb: Oświadczyny były piękne. Potem Władek przyjechał do Zaklikowa, do moich rodziców, aby poprosić o moją rękę. Tatuś powiedział, że skoro podobamy się sobie wzajemnie, on nas pobłogosławi. Następnie odbyliśmy podróż do Sulejowa, do ojca Władka, gdyż jego matka zmarła w 1950 r. W jego rodzinnym domu poczułam się bardzo dobrze.

Władysław Gołąb: Pobraliśmy się 9 stycznia 1955 r. w Częstochowie, choć nam to... odradzano. Mówiono, że śluby wzięte na Jasnej Górze mają nieszczęśliwe zakończenia. Tymczasem nasz ślub odbył się właśnie na Jasnej Górze, przed cudownym obrazem. Brat żony, ks. Marian zamówił nam przyjęcie weselne w jednym z częstochowskich klasztorów.

Justyna Gołąb: Już mieszkając w Łodzi zaczęliśmy się zastanawiać nad kupnem domu. Chcieliśmy, aby dzieci miały świeże powietrze, przyrodę i przestrzeń wokół. Ostatecznie z okolic Warszawy wybraliśmy Podkowę Leśną. W 1958 r. kupiliśmy tam dom na dobrych warunkach. Spłacaliśmy pożyczkę zaciągniętą w banku przez poprzednią właścicielkę.

Szybko wstąpiłam do podkowiańskiego chóru parafialnego. Wtedy proboszczem był jeszcze ksiądz Franciszek Barański. Byłam solistką i od zawsze śpiewałam w chórach: najpierw w szkole, w Zaklikowie, w chórze kościelnym, potem w Łodzi, na WSP, a także na KUL-u. Jeździłam na występy chórów i miałam doświadczenie.

Zaczęłam śpiewać tuż po urodzeniu najmłodszego syna Michała i śpiewałam nawet wtedy gdy zamieszkaliśmy już w Laskach, aż do momentu, kiedy proboszczem został ksiądz Slipek i chór przeniósł się do sąsiednich Otrębus.

Czy wie Pani, że niektórzy parafianie wciąż wspominają Pani śpiew pieśni adwentowej „Niebiosa, rosę ślijcie nam z góry”?

Justyna Gołąb:  Naprawdę? Bardzo mi miło. Tym bardziej, że nie uczyłam się śpiewu od dziecka, tylko w Łodzi u profesora Orłowa, ale on chciał ze mnie zrobić artystkę koloraturową, a ja nie chciałam śpiewać na scenie, bo po co? Pragnęłam śpiewać dla siebie i dla innych. Spotkania z ludźmi były takie miłe. Kiedyś przed ślubem w Podkowie przyszli do mnie rodzice pary młodej z prośbą, abym zaśpiewała na ślubie. Potem z wdzięczności przynieśli wspaniały tort.

Władysław Gołąb:  W 1973 r. zostałem wiceprezesem, już po roku zacząłem zastępować prezesa, a pełnym prezesem mianowano mnie w 1975 r. Od tego czasu kieruję Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Od lat 80-tych zaczynałem przebywać w Laskach więcej, aczkolwiek do 1985 r. formalnie mieszkaliśmy w Podkowie. Po 1985 r. pozostawaliśmy w Laskach od poniedziałku do piątku. W piątek żona jechała na próbę chóru. W niedzielę śpiewała na Mszy św. Kiedy nie było próby, zostawaliśmy w Laskach. W 1988 r. przestaliśmy na jakiś czas odwiedzać Podkowę, gdyż żona złamała nogę...polując na komary.

Justyna Gołąb: Kiedy dzieci były małe codziennie modliliśmy się razem. Przeczytaliśmy z nimi cały Stary i Nowy Testament, nawet dwa razy.

Nie przeżywałam wielu trudnych chwil, a w chwilach zwątpień modliłam się. Uważam, że mogę Panu Bogu tylko dziękować. Dostałam od niego tyle dobra...

Justyna i Władysław Gołąbowie przeżyli w małżeństwie 67 lat. Pan Władysław zmarł w styczniu 2022 r. Niecałe dwa lata później, w drugi dzień Bożego Narodzenia 2023 zmarła jego małżonka Justyna. We wrześniu 2011 r. w dowód uznania dla aktywnej postawy i zaangażowania na rzecz podkowiańskiej społeczności oraz osób niewidomych Państwu Gołąbom został przyznany tytuł Honorowych Obywateli Miasta.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.

22-12-2023
Autor: Kamil Urbański
Życzenia od Pani Dyrektor Marzeny Prądzyńskiej

Szanowni Państwo,

na nadchodzący czas świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć całej naszej społeczności – Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły, by rodząca się Miłość zagościła w każdym sercu – dziecięcym i dorosłym.

Niech te Święta będą pełne ciepła, życzliwości i tradycji, z kolędami, zapachem choinki i najbliższymi wokół. Dzielmy się opłatkiem i dobrem!

Dziękuję również za kończący się wspólny rok i życzę nam wszystkim, żeby Nowy Rok 2024 przyniósł spokój, radość i dał przestrzeń do realizacji naszych zamierzeń i planów.

Marzena Prądzyńska

22-12-2023
Autor: Kamil Urbański
Spotkanie opłatkowe w klasach

Czwartek, 22 grudnia, to ostatni dzień szkolny przed świętami Bożego Narodzenia. Rozpoczął się poranną liturgią w kościele parafialnym. Po powrocie do szkoły uczniowie tradycyjne rozpoczęli przygotowania sal do spotkań wigilijnych. W klasach pojawiły się wigilijne stoły nakryte śnieżnobiałym obrusem, opłatek, sianko, życzenia, upominki i kartki. Każdy z uczniów przyniósł coś od siebie na stół wigilijny.  Nie zabrakło wspólnego kolędowania oraz jasełek w wykonaniu klas najmłodszych. Dziękujemy wszystkim - uczniom, rodzicom i nauczycielom za obecność, pomoc i zaangażowanie. Uśmiech, dobre słowo, piękna, świateczna atmosfera towarzyszyły nam w tym szczególnym dniu.

22-12-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Życzenia od Rady Rodziców

Szanowni Państwo,

za chwilę Święta Bożego Narodzenia - czas rodzinnych spotkań, pachnących choinek, śpiewania kolęd, życzeń przy opłatku. Czas rozmów przy stole o mijającym roku, wspominania konkretnych sytuacji czy wydarzeń. Być nie każdy z nas będzie przeżywał je równie radośnie, ale pamiętajmy, że "Bóg się rodzi" dla każdego z nas bez rozróżnienia kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Nowonarodzony Jezus przychodzi na świat i przynosi pokój i pojednanie.

 Kochani Wychowawcy, Nauczyciele, Pracownicy i Rodzice Naszej Szkoły,

życzymy Wam zdrowych, spokojnych Świąt Narodzenia Pana Jezusa. Niech przyniesie do Waszych rodzin prawdziwy Boży Pokój, miłość przekraczającą wszystkie nieporozumienia, przebaczenie dla siebie nawzajem i nadzieję, która daje siłę do codziennych zmagań. Życzymy nam wszystkim, żebyśmy znaleźli czas dla siebie i w rodzinnych spotkaniach odkryli na nowo radość i wdzięczność z bliskości tych najbliższych. Żebyśmy naprawdę potrafili się ze sobą spotkać.

 Drodzy Wychowawcy i Nauczyciele,

za wszystko co dla naszych dzieci i dla nas robicie, za Wasze serca, czas i zdrowie, które poświęcacie na naukę i wychowanie naszych dzieci, za miłość, którą na każdym kroku im okazujecie ogromnie Wam dziękujemy! Jeśli zdarzają się sytuacje, w których nie potrafimy docenić Waszego zaangażowania i oddania, za wszystkie przykre doświadczenia przepraszamy. Nawet w najlepszych rodzinach zdarzają się nieporozumienia, a nasza szkolna rodzina jest zdecydowanie jedną z najlepszych :)

Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego roku! 

  W imieniu Rada Rodziców 

Marcin Wlazło

03-12-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Mikołajki dla Kacperka - środa, sobota 6, 9 grudnia 2023 r.

Drodzy Pomocnicy św. Mikołaja,

już w najbliższą środę kolejne Mikołajki, okazja, by zostać Pomocnikiem św. Mikołaja.   W tym roku chcemy zgromadzić środki na pomoc i rehabilitację dla urodzonego 25 lipca 2013 roku Kacpra Sosnowskiego z Grodziska Mazowieckiego z niedowładem spastycznym czterokończynowym i padaczką lekooporną

W wyniku wirusowego, opryszczkowego zapalenia mózgu Kacper doznał nieodwracalnych uszkodzeń powodujących  zahamowanie rozwoju psychofizycznego. Aktualnie najbardziej potrzebny jest nowy, specjalistyczny wózek, który umożliwi Kacprowi bezpieczne przemieszczanie się do szkoły specjalnej, pod której opieką się znajduje (według faktury proforma koszt takiego wózka to 29 tys.), środki na leczenie i pielęgnację, zakup ortezy  i rehabilitację, w późniejszej perspektywie - dostosowanie łazienki do potrzeb osoby z tak głęboką niepełnosprawnością.Celem naszej zbiórki będzie zgromadzenie środków umożliwiających zaspokojenie niezbędnych w tej chwili potrzeb Kacpra.

Przebieg akcji mikołąjkowej

 •  6 grudnia (środa) – aktywności szkolne

Ramowy plan dnia - Od godz. 8- 13:30

w atmosferze przedświątecznego klimatu pomiędzy straganami z  wyrobami świątecznymi i różnymi pysznościami;    prezentacja projektów klasowych (także artystycznych), 

 • 8:10   rozpoczęcie dnia wspólną modlitwą w auli - błogosławieństwo ks.   Proboszcza
 • 8:30 - 9:00   przygotowanie straganów, kawiarenek, itp.
 • 9:00    rozpoczęcie sprzedaży/kupowania, loteria (według podanego niżej planu)
 • ok. 12: 30 sprzątanie

W trakcie  obiad -

 • I tura o godz. 12:00  kl. 0- 4   
 • II tura o godz. 12:30 kl. 5- 8

 0k. 13- pokaz tańców w sali gimnastycznej przygotowany przez kl. starsze i pierwsze podsumowanie zbiórki

 • Loteria - akcja szkolna (6 grudnia)

Mamy nadzieję, że będzie możliwe przeprowadzenie loterii, której zasady dobrze pamiętamy. Wszystkie losy wygrywają.Cena losu: 10 zł. Fantami będą podarowane przez Państwa dary. Zwracamy się z prośbą o dostarczenie do sekretariatu najpóźniej do wtorku, 5 grudnia, przedmiotów, które mogłyby sprawić radość losującym. Mogą to być firmowe długopisy, kalendarze, kubki, maskotki, książki, ale także przedmioty wykonane rodzinnie (ozdoby choinkowe, pierniczki, kartki świąteczne,,,).

Przebieg loterii - miejscem zakupu losów i wydawania fantów będzie biblioteka

 • g. 9:30 klasy 0 -1
 • g. 10 klasy 2-3
 • g. 10:30 klasy 4-5
 • g. 11 klasy 6-7
 • g. 11:30 klasy 8 + pracownicy
 • 12:00 dla chętnych (w miarę dostępności losów)

 

 • 9 grudnia (sobota) godz. 19:00- aukcja internetowa przedmiotów i wyrobów ofiarowanych przez Pomocników św. Mikołaja

Jak co roku prosimy Państwa o dary na aukcję. Wszystkich, którzy mogą coś przekazać, prosimy o jak najwcześniejsze deklaracje. Deklaracje proszę  przesyłać do wtorku, 5 grudnia na adres mailowy:    mikolajki@szkola2.pl 

Istotne jest także przekazanie darów jak najszybciej, abyśmy mogli zrobić zdjęcia i udostępnić je wszystkim zainteresowanym aukcją kilka dni przed licytacją. Budynek szkoły jest otwarty codziennie w dni robocze od 8.00 do 17.30 lub po uprzednim kontakcie  z sekretariatem. Zachęcamy, aby przekazywać na aukcję również fanty wykonane rodzinnie wraz z dziećmi (jak na przykład cieszące się niesłabnącym uznaniem pierniczki), niekoniecznie drogocenne, ale zrobione z sercem… Ważne jest, aby darczyńca przygotował krótką informację o tym, co przekazuje oraz zaproponował (realną) cenę wyjściową.

W tym roku również liczymy na Państwa zaangażowanie w proponowanych działaniach. Jesteśmy przekonani, że dawanie i dzielenie się - to źródła prawdziwej radości, wielkim zaszczytem jest możliwość służenia innym - bycie pomocnikiem Świętego Mikołaja. Wykorzystajmy tę szansę.

Kacper Sosnowski jest pod opieką Fundacji Zdążyć z Pomocą. Indywidualne wpłaty można przekazać na konto:

Odbiorca:
Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

Alior Bank S.A., nr rachunku:
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Tytułem:
28828 Sosnowski Kacper Grodzisk Mazowiecki darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

W imieniu organizatorów: Jola Dąbrowska i Marcin Wlazło

                            

 

01-12-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wyniki Turnieju św. Teresy

W sobotę, 25 listopada w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się Turniej św. Teresy – Szkolne Mistrzostwa Podkowy Leśnej w Badmintona. Zaplanowaliśmy 11 kategorii. Do zawodów zgłosiło się 43 zawodników (w tym kilkoro ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy). Do turnieju rodzinnego otrzymaliśmy 25 zgłoszeń. Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

Kl. 1 – 3

 • Singiel dziewcząt
 1. Karolina Charzyńska (3b)
 2. Anna Orlińska (3a)
 3. Łucja Pawlukojć (3a)
 • Singiel chłopców kl. 1
 1. Franciszek Jakacki (1a)
 • Singiel chłopców kl. 2 - 3
 1. Aleksander Dąbrowski (3a)
 2. Tomasz Brodziak (3b)
 3. Michał Szeremeta (3b)
 • Dziecko i rodzic
 1. Franciszek Jakacki (1a) z tatą
 2. Tomasz Brodziak (3b) z wujkiem
 3. Maja Masiak (1b) z tatą

Kl. 4 – 6

 • Singiel dziewcząt
 1. Helena Korach (5b)
 2. Emilia Pawlukojć (6a)
 3. Alicja Piłat (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy kl. 5)
 • Singiel chłopców
 1. Marcin Szczepański (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy kl. 6)
 2. Aleksander Sado (6a)
 3. Maksymilian Marek  (5b)
 • Dziecko i rodzic
 1. Kalina Brodziak (6b) z tatą
 2. Aleksander Sado (6a) z tatą
 3. Franciszek Karbowicz (6a) z tatą

Kl. 7 - 8

 • Singiel dziewcząt
 1. Barbara Szostak (8b)
 2. Milena Brodziak (8b)
 3. Julia Blejwas (8a)
 • Debel dziewcząt
 1. Milena Brodziak (8b) i Julia Blejwas (8a)
 2. Halina Olszaniecka (7a) i Barbara Szostak (8b)
 • Singiel chłopców
 1. Piotr Jankowicz (7b)
 2. Tomasz Jęda (7b)
 • Dziecko i rodzic
 1. Halina Olszaniecka (7a) z tatą
 2. Barbara Szostak (8b) z mamą

Na zakończenie rozegrano mecz Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy - Szkoła św. Teresy. Szkołę Samorządowa reprezentowała Pani Dyrektor Agnieszka Hein wraz z mężem, natomiast w barwach Szkoły św. Teresy wystapiła Pani Wicedyrektor Anna Cichocka i Rrodzc Grzegorz Dąbrowski junior. Po zacięym pojedynku wygrała Szkoła św. Teresy ( 2:1 ) i tam przez najbliższy rok pozostanie  puchar przechodni. 

Turniej był organizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Podkowa Sprtowa, Nagrody zostały ufundowane przez firmę MDM, spółkę WKD, Podkowiańską Księgarnię i Szkołę św. Teresy. Medale i puchary zostały ufundowane przez Urząd Miasta Podkowa Leśna. Wszystkim serdecznie dziękujemy. 

21-11-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Zmarł Pan Rafał Rosa - nauczyciel języka polskiego w naszym gimnazjum

W niedzielę wieczorem, 19 listopada zmarł Pan Rafał Rosa. Miał 84 lata. Choć jego oficjalne imię to Eugeniusz posługiwał się imieniem Rafał. W latach 2003 - 2019 był polonistą w Gimnazjum św. Hieronima. Był nauczycielem przez 56 lat.  Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 23 listopada o g. 12 w kościele w Brwinowie.

14-11-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Turniej św. Teresy - sobota, 25 listopada od g. 10

Już po raz kolejny organizujemy Turniej św. Teresy - Szkolne Mistrzostwa Podkowy Leśnej w Badmintona. Turniej odbędzie się w sobotę, 25 listopada od g. 10 w sali gimnastycznej Szkoły św. Teresy (wejście C od ul Modrzewiowej). Jest 11 kategorii:

 • kl. 1 – 3

• singiel dziewcząt
• singiel chłopców
• rodzinna: dziecko i rodzic

 • kl. 4 – 6

• singiel dziewcząt
• singiel chłopców
• rodzinna: dziecko i rodzic

 • kl. 7 – 8

• singiel dziewcząt
• singiel chłopców
• debel dziewcząt
• debel chłopców
• rodzinna: dziecko i rodzic

Uczestnicy:

 • uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy i ich rodzice
 • uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i ich rodzice

Zapisy  elektronicznie – formularz zgłoszeniowy poniżej (zapisy przyjmujemy do piątku, 24 listopada do g. 20.00) lub u nauczycieli WF-u.

Turniej jest współoorganizowany przez Szkołę św. Teresy i stowarzyszenie Podkowa Sportowa przy współpracy z Urzędem Miasta Podkowa Leśna.

02-11-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
W Dzień Zaduszny wspominamy zmarłych związanych z naszą szkołą

2. listopada, w Dzień Zaduszny  wspominamy zmarłych związanych z naszą szkołą. Modlimy się o pokój wieczny dla:

 1. Ks. Leona Kantorskiego – wieloletniego proboszcza podkowiańskiej parafii, inspiratora powstania naszej szkoły,. Zmarł w 2010 r.
 2. Izabeli Borosiewicz – darczyńcy naszej szkoły. W październiku 2004 r. Pani Izabela podarowała kwotę 113 tys. dolarów amerykańskich, którą pozwoliła w znacznej części pokryć zakup  działki pod budowę szkoły. Zmarła w 2008 r.
 3. Władysława Gołąba – wielkiego przyjaciela naszej szkoły. Autora statutów szkoły i Komitetu Budowy. Wieloletniego prezesa zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, które prowadzi m.in. kompleks szkolny w Laskach. Zmarł w 2022 r.
 4. Marii Justyńskiej – nauczycielki nauczania początkowego.
 5. Ireny Koczot – która przez wiele lat była nauczycielką nauczania początkowego w szkole publicznej. Potem, będąc już na emeryturze, Pani Irena pracowała w naszej szkole.
 6. Anny Kfoczyńskiej – nauczycielki nauczania początkowego i geografii. Po wielu latach pracy w publicznej szkole, przez kilka lat Pani Anna uczyła w Szkole św. Teresy.
 7. Stanisława Celjowskiego – wieloletniego nauczyciela fizyki w warszawskim Technikum Kolejowym. Będąc na emeryturze Pan Stabnisław pracował w Liceum Podkowiańskim i naszym gimnazjum. Zmarł w 2020 r.
 8. Jolanty Wojciechowskiej – która w początkowym okresie szkoły była sekretarką. Dwoje dzieci Pani Jolanty skończyło naszą szkołę podstawową.
 9. Filipa Próchnickiego – który ukończył Gimnazjum św. Hieronima w 2008 r.  
 10. Jakuba Skrzypkowskiego – który  ukończył Gimnazjum św. Hieronima w 2003 r.

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. 

02-10-2023
Autor: Marzena Prądzyńska
Olimpiady i konkursy kuratoryjne

Konkurs filozoficzny "W drodze ku mądrości" - etap szkolny 27 XI

Olimpiady przedmiotowe  - etap szkolny

Olimpiada Matematyczna Juniorów - etap korespondencyjny do 16 X

Olimpiada Języka Polskiego Juniorów - do 14 X

Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów - 6 XI

Olimpiada Historyczna Juniorów - 20 X

 

Harmonogram konkursów przedmiotowych  - etap szkolny

https://konkursy.mscdn.pl/images/konkursy2024/Zalacznik_nr_1_1_-_Harmonogram_etap_szkolny.pdf

Informacje o konkursach

https://konkursy.mscdn.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=96&Itemid=472

 

Harmonogram konkursów językowych - etap szkolny

Informacje o konkursach

https://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/konkursy-i-olimpiady/konkursy/konkursy-przedmiotowe-1/17540,Informacje-o-konkursach-konkursy-przedmiotowe-jezyki-obce-20232024.html

 

 

Język niemiecki

 

3 października 2023 r.

wtorek

godz. 9.00

Język hiszpański

 

4 października 2023 r.

środa

godz. 9.00

Język francuski

 

5 października2023 r.

czwartek

godz. 9.00

Język angielski

 

6 października 2023 r.

piątek

godz. 9.00

 
29-09-2023
Autor: Kamil Urbański
Święto naszej Patronki
Dziś obchodziliśmy Dzień Patronki - św. Teresy od Dzieciątka Jezus!
Dzień rozpoczęliśmy tradycyjnie wspólną modlitwą powierzając św. Teresie szkołę i nasze sprawy. Spotkaniu ze św. Teresą towarzyszyła scenka przygotowana przez uczniów klas 4 - 7. Na czwartej godzinie cała szkolna społeczność spotkała się na Mszy św., którą celebrował Ks. Arsene ze Zgromadzenia Ducha Świętego. To był piękny dzień. Dziękujemy szystkim za obecność, uśmiech, zaangażowanie i modlitwę...

Całym sercem kocham Cię mój Boże.

I kochać pragnę na wieki"
 
10-09-2023
Autor: Kamil Urbański
Pielgrzymka do Rokitna

W drugą niedzielę września odbyła się pielgrzymka piesza z Parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej do Sanktuarium Matki Boskiej Rokitniańskiej Wspomożycielki Prymasów. Tradycyjnie w pielgrzymce wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Św.Teresy od Dzieciątka Jezus. Prawie 160 pielgrzymów przeszło trasę niespełna 10 km. Atmosfera jak zawsze była radosna, pogoda dopisała. Dziękujemy wszystkim za obecność i modlitwę przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny w Rokitnie.

03-09-2023
Autor: Kamil Urbański
Inauguracja roku szkolnego 2023/2024

Niedziela, 3 września to początek nowego roku szkolnego w Szkole św. Teresy. Uroczystą inaugurację rozpoczęliśmy Mszą świętą, po Eucharystii miały miejsce spotkania z wychowawcami w klasach.

U progu nowego roku szkolnego chciejmy wzajemnie wspierać się w codzienności szkolnej i przezwyciężaniu wyzwań, które są przed nami. Niech będzie to czas wytężonej pracy i modlitwy, nabywania mądrości i przyswajania nowej wiedzy, rozwijania zainteresowań i pasji, a także pielęgnowania przyjaźni oraz współdziałania. Niech powrót do szkoły pozwoli nam rozwijać się w przyjaznym gronie rówieśników i dorosłych, aby każdy uczeń szkoły wzrastał w świętości, mądrości i łasce. 

Święta Tereso módl się za nami...

01-09-2023
Autor: Kamil Urbański
Spotkanie formacyjne i szkolenia nauczycieli

Ostatni tydzień sierpnia to czas szkoleń i formacji duchowej kadry Szkoły św. Teresy. Tym razem nauczyciele spotkali się w Niepokalanowie. Dzień skupienia wypełniły spotkanie formacyjne, Eucharystia, modlitwa w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zwiedzanie Muzeum św. Maksymiliana oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Kolbego. W ramach przygotowań do nowego roku szkolnego nauczyciel uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym systemu oceniania, które poprowadziła dla nas pani Edyta Wąsik, trenerka Centrum Edukacji Obywatelskiej.

17-08-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wyprawka dla ucznia zerówki

Wyprawka dla ucznia zerówki:

Plecak

Worek z kapciami + awaryjnym ubraniem na zmianę

Strój na wf (worek, buty sportowe, koszulka i spodenki)

Śniadaniówka i bidon

Piórnik z wyposażeniem (klej, nożyczki, 3x ołówki najlepiej trójkątne, kredki, temperówka, gumka)

Zeszyty w kratkę a5 (2 sztuki)

10-08-2023
Autor: Marzena Prądzyńska
Wyprawka pierwszoklasisty

Wyprawka ucznia pierwszej klasy:

tornister

worek z kapciami

strój na wf (worek, buty sportowe, koszulka i spodenki)

śniadaniówka i bidon

piórnik z wyposażeniem (klej, nożyczki, ołówki, kredki, temperówka, gumka, linijka)

zeszyt w 3-linie A4, zeszyty w kratkę a5 (4 sztuki)

WSZYSTKIE PRZYBORY PLASTYCZNE KUPUJEMY Z BUDŻETU KLASOWEGO

 

03-07-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty

Zapraszamy po odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu - 6 czerwca, czwartek od 9.00 do 15.00.

W przypadku braku możliwości odbioru przez ucznia lub rodzica, wyniki może odebrać osoba posiadająca pisemne upoważnienie. 

03-07-2023
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023

W poniedziałek, 3 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w maju  br. W całej Polsce w egzaminie uczestniczyło ponad  510 tys. uczniów (w tym ok. 14 tys. z Ukrainy).

W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 46 uczniów. Poniżej średnie wyniki Szkoły św. Teresy na tle miasta, powiatu, województwa i kraju.

przedmiot

szkoła

gmina

powiat

województwo

kraj

j. polski

82%

77%

70%

69%

66%

matematyka

92%

78%

63%

59%

53%

j. angielski

94%

89%

77%

71%

66%

Dwóch uczniów Krzysztof Matyszewski (8a) i Jakub Short (8a) otrzymało maksymalny wyniki z dwóch części egzaminu (matematyka i język angielski). Trzynaścioro innych uzyskało ”maxa” z matematyki, a czworo - 100% z angielskiego. Tradycyjnie uczniowie Ci zostaną uhonorowani przez Burmistrza Miasta wiecznymi Piórami św. Teresy we wrześniu, na uroczystej sesji Rady Miasta..

Przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych za egzamin ósmoklasisty można otrzymać maksymalnie 100 punktów wg przelicznika:

 • Język polski (100%*0,35) = 35 pkt
 • Matematyka (100%*0,35) = 35 pkt
 • Język angielski (100%*0,3) = 30 pkt

Uczeń klasy ósmej Szkoły św. Teresy za egzamin otrzyma średnio 89 punktów.

Zaświadczenia z wynikiem egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają w czwartek, 6 lipca.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim tegorocznym Absolwentom naszej Szkoły, Rodzicom i Nauczycielom!

26-06-2023
Autor: Marzena Prądzyńska
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Rekrutacja do samorządowych szkół warszawskich:

https://warszawa.edu.com.pl/kandydat/app/index.html

progi punktowe 2022

Informacje o rekrutacji w powiecie pruszkowskim:

https://samorzad.gov.pl/web/powiat-pruszkowski/rekrutacja-20222023-osmoklasisto-poznaj-oferte-szkol-powiatowych-

Rekrutacja w powiecie grodziskim:

https://www.powiat-grodziski.pl/aktualnosci/158

Adres elektronicznego systemu rekrutacji w powiecie grodziskim: https://powiatgrodziski.edu.com.pl/kandydat

 

Biuletyn szkolny

Biuletyn jest wydawany cyklicznie. Tutaj mogą Państwo ściągnąć biuletyn w wersji elektronicznej (pliki Adobe Reader).
>