Patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Patronka - opiekunka uczniów

Jeśli zgłębimy życiorys świętej Teresy, możemy spostrzec, iż nie miała ona łatwego dzieciństwa. Rozpieszczana przez siostry, jako najmłodsza z rodzeństwa i hołubiona przez ukochanego ojca, była nadwrażliwa, zdarzało się, że płakała niemal bez powodu. Wszelkie niepowodzenia i upokorzenia przeżywała dość boleśnie. Ucząc się na pensji u sióstr benedyktynek doświadczała niezrozumienia ze strony nauczycieli. Doznawała przykrości i złośliwości także od koleżanek. Swoje szkolne lata Teresa tak opisuje:
"Często słyszałam, że czas spędzony w szkole jest najlepszym i najprzyjemniejszym okresem w życiu. Niestety, w moim przypadku tak nie było; pięć lat, które w niej spędziłam, to lata najsmutniejsze w moim życiu (...)"
Święta Teresa przeżywała trudności w latach szkolnych, dlatego może zrozumieć różne, dzisiejsze problemy uczniów.
Jej późniejsze życie zakonne także nie było łatwe. Plan dnia przewidywał wiele obowiązków, m. in.: bardzo wczesne wstawanie, skromne posiłki, zachowanie milczenia w pewnych porach dnia, posłuszeństwo. Dobrowolne poddanie się przez Teresę tym doświadczeniom i dyscyplinie sprawia, że opieka świętej staje się wielką pomocą dla uczniów, również poddanych wymaganiom szkolnym.

Patronka - opiekunka nauczycieli

Jako mistrzyni nowicjatu w zakonie karmelitanek święta Teresa jest bliska powołaniu nauczyciela. Jedna z rzeźb nieopodal bazyliki w Lisieux została wręcz nazwana "ŚWIĘTA TERESA NAUCZYCIELKA".
W swoich pismach pracę nauczyciela Mała Teresa przyrównuje do pracy ogrodnika:
"Pan Bóg nie potrzebuje nikogo do wykonywania swego dzieła, ale tak jak pomaga wytrawnemu ogrodnikowi wyhodować rzadkie i delikatne rośliny, dając mu do tego potrzebną wiedzę, sobie zaś zastrzegając dawanie im wzrostu, tak samo i Jezus chce, aby mu pomagano."
Cytat ten zamieściliśmy w uroczystej uchwale podpisanej przez Radę Szkoły, Radę Pedagogiczną i uczniów.

Patronka mieszkająca w Podkowie Leśnej

W Podkowie Leśnej usytuowany jest Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kaplicy zgromadzenia znajdują się relikwie świętej. Dzięki temu zaznacza się również jej fizyczna obecność.

Dokumenty

Zgłoszenie wypadku: 502-308-308
Zgłoszenia on-line: www.warta.pl

Biuletyn szkolny

Aktualności

14-10-2019
Autor: Kamil Urbański
Ślubowanie klas pierwszych - Dzień Edukacji Narodowej

W Dniu Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość ślubowania klas 1a oraz 1b. Spotkaliśmy się rano na Mszy św. w kościele parafialnym, aby następnie udać się na akademię klas rozpoczynających naukę w naszej szkole. Pasowania dostąpili zarówno uczniowie klas pierwszych jak i nowi uczniowie klas starszych. Tegoroczne ślubowanie miało miejsce w szczególnym czasie, gdy szkoła obchodzi jubileusz 30 lat istnienia. Ze zdwojoną radością serdecznie witamy nowych uczniów w Szkole św. Teresy.

12-10-2019
Autor: Aleksandra Mazanek
Panie Dyrektorze- dziękujemy!!!
Panie Dyrektorze,
 
 ze śpiewem na ustach, dziękujemy za mądrość, wsparcie i nieustającą opiekę.
 
Podziwiamy! Szanujemy! Kochamy!
 
Nauczyciele św. Tereski z p.Hanią Jarco
 
09-10-2019
Autor: Kamil Urbański
Kwiatek dla Arka

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającym się świętem- Dniem Edukacji Narodowej popularnie nazywanym Dniem Nauczyciela chcieliśmy poprosić, by zamiast kwiatów dla pracowników szkoły zebrać przeznaczone na nie pieniądze na fundusz wspierający rehabilitację i leczenie Arkadiusza Maniuka, który kiedyś był nauczycielem języka angielskiego w naszej szkole. Obecnie znajduje się w trudnej sytuacji po operacji guza mózgu, jest w trakcie rehabilitacji po uciążliwej terapii onkologicznej i potrzebuje naszego wsparcia. Informacje i numer konta można znaleźć na stronie  https://pomagam.pl/arekmaniuk

Będzie dla nas wielkim darem możliwość takiego wsparcia chorego kolegi. Dziękujemy za zrozumienie i trwały gest ludzkiej solidarności

Nauczyciele i pracownicy szkoły

Będzie dla nas wielkim darem możliwość takiego wsparcia chorego kolegi. Dziękujemy za zrozumienie i gest ludzkiej solidarności.

Nauczyciele i pracownicy szkoły

06-10-2019
Autor: Kamil Urbański
Piątkowy wieczór z gośćmi z Ukrainy

W piątek, 4 października spotkaliśmy się wspólnie z gośćmi z Ukrainy. Były to ostanie chwile razem spędzone w szkolno - rodzinnym gronie. Grupa uczniów w niedzielę powróciła na Ukrainę. Piątkowe spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową o pokój na Ukrainie. Rozważania czytane były zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Po wspólnej modlitwie udaliśmy się do szkoły. W auli szkoły, podczas spotkania padło dużo ciepłych słów, miłych wspomnień i podziękowań. Wszyscy byliśmy wzruszeni tym, że mogliśmy wspólnie spędzić czas. Podczas tygodnia spędzonego w Polsce młodzież ukraińska uczestniczyła w wybranych zajęciach szkolnych, takich jak lekcja języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, wf-u, informatyki oraz muzyki. Miała także okazję brać udział w zajęciach teatralnych i plastycznych. Uczniowie mieli możliwość poznać bliżej Podkowę Leśną. Z całego serca dziękujemy tym, którzy zaangażowali się w pobyt grupy, a szczególnie tym wszystkim, którzy przyjęli w swoich domach gości z Ukrainy. Serdecznie dziękujemy!

01-10-2019
Autor: Kamil Urbański
Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus

1 października jest dla nas szczególnym dniem, wspominamy w nim patronkę naszej szkoły - św. Teresę od Dzieciątka Jezus. W dniu imienin świętej przyszliśmy na modlitwę z różami, które zostały ofiarowane naszej patronce. Uczniowie obejrzeli przedstawienie „Trudna Droga", w którym św. Teresa uczy nas tego, że „Krzyż Jezusa towarzyszył jej od kolebki, a Jezus pozwolił jej z pasją umiłować ten Krzyż". W modlitwie zawierzyliśmy siebie Krzyżowi Chrystusa. On ma być drogowskazem w drodze do świętości.

...św. Tereso od Dzieciątka Jezus módl się za nami.

30-09-2019
Autor: Kamil Urbański
Pierwszy dzień wizyty gości z Ukrainy w Szkole św. Teresy

Dzisiaj gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów i nauczycieli z Ukrainy. Poniedziałek jest pierwszym dniem gości spędzonym w szkole. Wizyta rozpoczęła się poranną modlitwą przy relikwiach libańskich świętych w intencji pokoju na Ukrainie. Uczniowie ukraińscy podzieleni na grupy spędzili 5 lekcji w ławkach szkolnych, a 6 - 8 lekcję razem z najstarszymi klasami na zabawach integracyjnych.

29-09-2019
Autor: Kamil Urbański
Klasa 1b i nowi uczniowie naszej szkoły w Domu Generalnym Sióstr Terezjanek w Podkowie Leśnej

Dzisiaj uczniowie klasy 1b, podobnie jak uczniowie klasy równoległej w ubiegłą niedzielę, wraz z nowymi uczniami klas starszych, odwiedzili dom Zgromadzenia Sióstr św.Teresy od Dzieciątka Jezus. Niedzielne spotkanie to czas przygotowania do ślubowania, które odbędzie się 14 października. Uczniowie poznali bliżej patronkę naszej szkoły, jak również usłyszeli przypowieść o ołówku. 

22-09-2019
Autor: Kamil Urbański
Piknik u św. Teresy

W sobotę, 21 września odbył się piknik św. Teresy. Spędzajac ten czas w rodzinnej atmosferze, dobrze się bawiliśmy. Jak co roku, nie zabrakło atrakcji. Można było malować na foliach, budować kulinarne konstrukcje architektoniczne, poznać misje robota, napisać dyktando, a przy tym spróbować różnych pyszności i napić się np. kongijskiej herbaty czy zjeść watę cukrową. Ponadto poznaliśmy nową dyscyplinę sportową - teqball. Nie zabrakło rozgrywek szachowych, piłkarzyków, ćwiczeń sensorycznych i meczu siatkówki piłką fitball. Na sali teatralnej odbył się koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej oraz premiera przedstawienia teatralnego w niezwykłej obsadzie "Tadek Niejadek". Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, obecność i mile spędzony czas!!!

...zapraszamy do obejrzenia zdjeć na fb...

22-09-2019
Autor: Kamil Urbański
Klasa 1a i nasi nowi uczniowie w Domu Generalnym Sióstr Terezjanek w Podkowie Leśnej

W niedzielę, 22 września uczniowie klasy 1a oraz pięcioro uczniów ze starszych klas wraz z rodzicami odwiedzili Dom Generalny Sióstr Terezjanek w Podkowie Leśnej. Spotkanie miało charakter przygotowania do uroczystości ślubowania, która odbędzie się w poniedziałek 14 października. 

13-09-2019
Autor: Kamil Urbański
Szkoła św. Teresy pod Krzyżem.

W piątek, po pierwszej lekcji zebraliśmy się zwyczajowo na wspólną modlitwę, jednak dziś była ona szczególna. Uczniowie przynieśli ze sobą krzyże. Wyrażając nasze umiłowanie krzyża łączymy się z akcją "Polska pod krzyżem".
"...Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje!" (Łk 9,23).

09-09-2019
Autor: Kamil Urbański
Prośba o wsparcie dla Pana Arkadiusza Maniuka

Szanowni Państwo, drodzy Rodzice

Pan Arkadiusz Maniuk, wychowawca i nauczyciel języka angielskiego i plastyki, karykaturzysta i  muzyk zespołu Hetman, były pracownik naszej szkoły potrzebuje wsparcia.

Wiosną tego roku przeszedł poważną operację guza mózgu. Niestety doszło do uszkodzeń nerwów, co skutkuje połowicznym niedowładem oraz utratą wzroku w jednym oku.

Teraz Pan Arek wymaga dalszego leczenia onkologicznego i intensywnej, wielospecjalistycznej rehabilitacji. Jedna z zaprzyjaźnionych z Panem Arkiem osób zorganizowała na ten cel zbiórkę pieniędzy na portalu pomagam.pl.

Gdyby ktoś z Państwa miał wolę wspomóc  pana Arkadiusza Maniuka w walce o przywrócenie sprawności, może uzyskać więcej informacji w tej sprawie:    https://pomagam.pl/arekmaniuk .

08-09-2019
Autor: Kamil Urbański
Pielgrzymka do Rokitna

W drugą niedzielę września odbyła się 32 pielgrzymka piesza do Matki Boskiej Rokitniańskiej Wspomożycielki Prymasów. Tradycyjnie w pielgrzymce wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W strugach deszczu, przezwyciężając siebie, zanieśliśmy intencje przed oblicze Matki ofiarując je Bogu. Cieszymy się i dziękujemy wszystkim za obecność i modlitwę przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny w Rokitnie.

03-09-2019
Autor: Aleksandra Mazanek
FESTIWAL PIĘKNEJ PIOSENKI- ZAPISY

Zapraszam uczniów do udziału

 w Festiwalu Pięknej Piosenki.

 

Zapisy wykonawców  przyjmuję mailowo  do 30.10.2019.

Liczba miejsc jest ograniczona.

aleksandra_mazanek@hotmail.com

01-09-2019
Autor: Kamil Urbański
Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020

Rozpoczął się rok szkolny. Społeczność szkolna zgromadziła się na uroczystych Mszach Świętych dla klas 0-6 oraz 7-8  Szkoły Podstawowej św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 

U progu nowego roku szkolnego życzymy całej społeczności szkolnej, aby czas nabywania mądrości i przyswajania nowej wiedzy był fascynującą przygodą, oraz pozwolił rozwijać się w przyjaznym gronie rówieśników i dorosłych, aby uczniowie szkoły wzrastali w świętości, mągrości i łasce.

...Święta Tereso módl się za nami

 

30-08-2019
Autor: Kamil Urbański
Spotkanie Formacyjne dla Nauczycieli - 30 sierpnia 2019

W piątek, 30 sierpnia odbyło się spotkanie formacyjne nauczycieli naszej szkoły w Ośrodku dla Ociemniałych w Laskach. Pedagodzy uczestniczyli w Eucharystii, którą celebrował o. Jan Dezyderiusz Pol oraz konferencjach prowadzonych przez kapłana Zakonu Braci Mniejszych. Dzień skupienia jest formą przygotowania duchowego na nowy rok szkolny.

Dokumenty

Zgłoszenie wypadku: 502-308-308
Zgłoszenia on-line: www.warta.pl

Biuletyn szkolny