Od wielu lat na czas Wielkiego Postu proponujemy uczniom udział w konkursie biblijnym.
Podtrzymując tę tradycję, rozpoczynamy szkolny konkurs biblijny "Wielki Post z Pismem Świętym":
W klkasach 1-3 konkurs będzie miał formę papierowych kart z zadaniami.
W klasach 4-6 będzie to quiz on line. Linki do kolejnych zestawów zadań będą zamieszczane na szkolnej stronie internetowj.
Wierzymy, że bliski kontakt z Biblią jest bardzo dobrym sposobem przeżywania okresu Wielkiego Postu.
s. Adriana Mariusz Traczyk
La Chandeleur to chrześcijańskie święto obchodzone we Francji 2 lutego, 40 dni po Bożym Narodzeniu, w dniu Ofiarowania Pańskiego. Tradycja ta pochodzi z czasów pogańskich (w tym okresie roku celebrowano pierwsze siewy), ale wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej (od słowa chandelles – świece). Zapalano je w kościołach w celu upamiętnienia ofiarowania Jezusa w Świątyni, a potem zabierano do domu, aby ochronić się przed złem, duchami czy piorunami. Istnieje nawet
takie przysłowie:
Celui qui la rapporte chez lui allumée
Pour sûr ne mourra pas dans l’année
kto przyniesie do domu świece, będzie żył przez cały kolejny rok.
Dzisiaj święto La Chandeleur to przede wszystkim tradycja smażenia naleśników. Jak głosi legenda w V wieku ówczesny papież Gelazjusz I nakazał smażenie i
rozdawania naleśników zmęczonym pielgrzymom przybywającym do Rzymu. Okrągły naleśnik przypomina też swoim kształtem słońce, które zapowiada nadejście
wiosny i bezpieczne siewy. Według starej tradycji, aby zapewnić sobie dobrobyt trzeba było smażyć pierwszego naleśnika trzymając patelnię w prawej dłoni, a w lewej ściskając złotą monetę. Następnie monetę owijano w naleśnik i udawano się na procesję. Po powrocie chowano wszystko za szafę, z której wcześniej zbierano resztki naleśnika i monetę z poprzedniego roku. Monetę trzeba było dać pierwszemu spotkanego żebrakowi. W dzisiejszych czasach ta tradycja nie jest już tak bardzo obecna a święto La Chandeleur przetrwało jako po prostu święto naleśników. Z tej właśnie okazji w ubiegłym tygodniu smażyliśmy w naszej szkole naleśniki.
W piątek, 20 stycznia odbył się szkolny etap konkursu. Uczniowie pisali test konkursowy, który składał się z 40 pytań otwartych i zamkniętych dotyczących: treści Ewangelii według św. Jana (J). Do następnego etapu (wojewódzkiego) przechodzą uczestnicy, którzy osiągną, co najmniej 75% puli wszystkich punktów, są to:
8a
6a
II etap (wojewódzki) konkursu odbędzie się 22 kwietnia. Przygotowując się do tej części, uczestnicy będą zgłębiać treść i wiedzę teologiczną zawartą w komentarzach teologicznych, dotyczącą Ewangelii Jana (J), treści trzech Listów św. Jana (1-3 J) oraz treści Apokalipsy.
Życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy!!!
W piątek, 13 stycznia, zmarł prof. dr hab. Marian Pokropek, tata Pani Agnieszki Pokropek, nauczycielki uczącej w naszej szkole języka hiszpańskiego.
Śp. prof. Marian Pokropek był etnografem i poszukiwaczem lokalnej historii pogranicza. Był niekwestionowanym autorytetem w zakresie ludowej kultury materialnej Polski i Słowiańszczyzny. Był wielkim przyjacielem archeologii i archeologów oraz uczestnikiem Kompleksowej Ekspedycji Jaćwieskiej. Napisał między innymi dzieła takie jak „Świat pogranicza”, „Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce” oraz zbiór swoich wykładów uniwersyteckich – „Etnografię”. Współtworzył Katedrę Etnografii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował tam przez całe swoje życie.
W czasie badań terenowych zgromadził ogromną kolekcję polskiej sztuki ludowej, którą umieścił w stworzonym przez siebie prywatnym Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach. Profesor Marian Pokropek wspierał wiele polskich muzeów w ich działalności programowej. Opracował założenia naukowe kilkunastu ośrodków, szczególnie angażował się w tworzenie muzeów typu skansenowskiego. Był laureatem między innymi Nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej” im. Oskara Kolberga. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze „.
Pogrzeb odbędzie się w środę, 18 stycznia, w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Otrębusach.
Łączymy się w zadumie i modlitwie z Rodziną.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie,
A światłość wiekuista niechaj Mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
Amen
Zimowisko Stołowe 2023 to już dwudziesta dziewiąta wizyta w Gliczarowie. Na tegoroczne zimowisko pojechało 180 uczniów, 20 nauczycieli i 5 osób towarzyszących. Wszyscy mieszkali w czterech domach.
Choć pogoda nie zawsze nas rozpieszczała, jeździliśmy dzielnie! Na stokach nie brakowało śniegu, dobrego humoru i uśmiechu na twarzach.
Oprócz aktywności na stoku uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu grach i zabawach, pogodnych wieczorach, dyskotekach, seansach, kolędowych śpiewankach, spacerach i ciekawych warsztatach!
Szkolny wyjazd w góry pozostaje dla każdego uczestnika niezwykłym przeżyciem. Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym zimowisku. Czekamy na kolejne!
W najbliższy poniedziałek (2 stycznia) obchodziliśmy urodziny naszej Patronki.
Uroczystość rozpoczęliśmy Mszą św. dziękczynną, uczniowie żłożyli w darze swojej patronce róże oraz laurki. W szkole czekały nas różne aktywności:
- wspólne kolorowanie wielkiego plakatu św. Tereski,
- gry planszowe, rozwiązywanie zagadek,
- spotkanie klas 0-4 z Matką Generalną Sióstr Terezjanek - s. Lucyną,
- spotkanie klas 5-8 z ks. Przemysławem,
- koncert kolęd na fletach,
- tort urodzinowy św. Tereski.
Dziękujemy wszystkim za obecność. Wielką radoscią społeczności szkolnej jest to, że mamy taką Patronkę, świętą, która jest dla nas przykładem zawierzenia, pokory, życzliwości, życia w przyjaźni z Bogiem.
Terminy i miejsca konkursów wojewódzkich konkursów przedmiotowych, etapy rejonowe
Język niemiecki, 4 stycznia środa, godz. 1200, MSCDN Świętojerska 9,
Język angielski, 5 stycznia, czwartek, godz. 1000 Menadżerska Akademia Nauk Stosowanych ul. Kawęczyńska 36
Fizyka, 9 stycznia poniedziałek, godz. 1200 Menadżerska Akademia Nauk Stosowanych ul. Kawęczyńska 36
Historia, 11 stycznia środa godz. 900 Menadżerska Akademia Nauk Stosowanych, ul.Kawęczyńska 36
Biologia, 12 stycznia czwartek, godz. Menadżerska Akademia Nauk Stosowanych ul. Kawęczyńska 36
Radości, że Bóg - Emmanuel jest z nami,
Miłości i pojednania w naszych rodzinach,
Pokoju w sercach i pomiędzy ludźmi,
Wiary, która góry przenosi ,
Nadziei, która zawieść nie może ...
Wszystkim Państwu składamy najserdeczniejsze życzenia pogodnych, spokojnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
Czwartek, 22 grudnia to ostatni dzień szkolny przed świętami Bożego Narodzenia. O poranku uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli w przedświątecznej liturgii. Po powrocie do szkoły klasy młodsze i starsze mogły obejrzeć przygotowane dla nich jasełka. W dalszej kolejności tradycyjne miało miejsce przygotowanie wigilii w poszczególnych klasach, gdzie przy stołach, na których znalazły się wigilijne potrawy, łamano się opłatkiem w gronie klasowym. Podczas spotkań w klasach nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania.
Link do aukcji:
https://meet.google.com/ers-gxve-ruy
Katalog mikołajkowy
https://drive.google.com/file/d/1khcEDO7jhIHWYr3IAbYcFMOBjgjDmcf1/view?usp=drivesdk
Zapraszamy!
Szanowni Państwo,
Bardzo dziękujemy za wsparcie uczniowskiego kiermaszu i loterii szkolnej w ramach „Mikołajek dla Misi”.
Przed nami kolejne działania. W najbliższą sobotę drugi etap naszej mikołajkowej akcji charytatywnej. Przypominamy, że w tym roku gromadzimy środki na diagnostykę i rehabilitację dla dziewięciomiesięcznej Michaliny Łagodzińskiej, małej mieszkanki Żółwina, która urodziła się z rozległym wrodzonym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego – w tym mózgu, a także z obustronnym, częściowym rozszczepem wargi i podniebienia i wrodzonym zwichnięciem lewego stawu biodrowego i kolanowego.
AUKCJA INTERNETOWA!
W sobotę, 10 grudnia o godzinie 18.00 rozpoczniemy aukcję przedmiotów i wyrobów ofiarowanych przez Pomocników św. Mikołaja. W tym roku do wylicytowania mamy: piłki do siatkówki i koszykówki podpisane przez reprezentantów Polski, koszulki, płyty, książki z autografami, weekend w Zakopanem, obrazy i rękodzieła, ceramikę, wypieki, gry, kosmetyki, vouchery i wiele, wiele innych.
ZAPRASZAMY!
Spotykamy się w Google Meet. Link do naszego spotkania https://meet.google.com/ers-gxve-ruy
Katalog przedmiotów zamieścimy na fb szkoły.
Podczas aukcji, jak co roku, prosimy o przestrzeganie kilku prostych ustaleń:
1. Dołączając do spotkania ustawiamy identyfikator pozwalający rozpoznać uczestnika.
2. Podczas aukcji wyłączamy mikrofony - włączają je jedynie osoby chcące uczestniczyć w licytacji.
3. Na czacie będzie prowadzona ewidencja kolejnych licytacji tj. numer licytacji, licytowany przedmiot, krótki opis licytacji oraz zwycięzca licytacji z wylicytowaną kwotą.
4. Licytacje są oznakowane - numer bądź litera określająca aukcję znajduje się w lewym dolnym rogu slajdu
5. Zwycięzca aukcji po zakończeniu licytacji potwierdza swoją tożsamość i wylicytowaną kwotę zarówno na czacie jak i głosowo w formie: nazwisko, klasa, wylicytowana kwota.
6. Odbiór wylicytowanych przedmiotów będzie możliwy w szkole począwszy od wtorku 13 grudnia po przedstawieniu w sekretariacie dowodu przelewu wylicytowanej kwoty na konto Michaliny.
Środki na pomoc dla Michaliny są gromadzone na koncie Fundacji Siepomaga
Nr konta: 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892
w opisie przelewu: cel szczegółowy 0200303 Michalina
KRS 0000396361
W imieniu organizatorów
Marzena Prądzyńska i Marcin Wlazło
Mikołajkowe aktywności w szkole św. Teresy
Za nami pierwszy dzień mikołajkowych akcji, czyli czas pełen ciepła, szczodrobliwości, pomysłów i aktywności. Dzień ten obfitował w kolorowe stragany, na których można było zakupić świąteczne kompozycje, stroiki, upominki, ceramikę, rękodzieła, wyroby z drewna, bombki, świece, oraz różnego rodzaju przekąski. Nie mogło zabraknąć loterii dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Pojawiła się fotobudka, vr, gry oraz kawiarenki. Rozegrano mecz szóstoklasistów, ponadto mogliśmy zobaczyć energetyczny pokaz tańca w wykonaniu uczniów najstarszych klas. Mikołajki każdego z nas wprowadzają w radosny i pogodny nastrój. Nie zatrzymujemy się w czynieniu dobra, już w sobotę mikołajkowa aukcja online!!!
Przed nami kolejna okazja, by zostać Pomocnikiem św. Mikołaja. W tym roku chcemy zgromadzić środki na diagnostykę i rehabilitację dla
urodzonej 3 marca 2022 r. Michaliny Łagodzińskiej.
Michalina jest wyczekiwanym i wymodlonym dzieckiem Agaty i Jana Łagodzińskich, mieszkańców Żółwina i na pewno przyda się jej nasza pomoc. Celem zbiórki będzie sfinansowanie badania WES oraz wsparcie finansowania dalszej diagnostyki i rehabilitacji.
Działania szkolne:
pomiędzy straganami z autorskimi wyrobami świątecznymi i różnymi pysznościami, z zachowaniem zasad sanitarnych - maseczki, rękawiczki jednorazowe, opakowania biodegradowalne itp. Chcielibyśmy, by jak zwykle był to miły, ciepły i świąteczny dzień, ale równocześnie musimy być uważni i odpowiedzialni. Proponujemy, abyśmy ten dzień spędzili twórczo, realizując różne projekty.
Loteria - akcja szkolna (6 grudnia)
Mamy nadzieję, że będzie możliwe przeprowadzenie loterii, której zasady dobrze pamiętamy. Wszystkie losy wygrywają. Cena losu: 10 zł . Fantami będą podarowane przez Państwa dary. Zwracamy się z prośbą o dostarczenie do sekretariatu najpóźniej do 2 grudnia przedmiotów, które mogłyby sprawić radość losującym. Mogą to być firmowe długopisy, kalendarze, kubki, maskotki, książki, ale także przedmioty wykonane rodzinnie (ozdoby choinkowe, pierniczki, kartki świąteczne…).
Dokonamy wtedy wstępnego podsumowania zbiórki szkolnej i spotkamy się z rodziną Państwa Łagodzińskich.
Jak co roku prosimy Państwa o dary na aukcję. Wszystkich, którzy mogą coś przekazać, prosimy o jak najwcześniejsze deklaracje. Proszę je przesyłać do 1 grudnia na adres mailowy: mikolajki@szkola2.pl
Zachęcamy, aby przekazywać na aukcję również fanty wykonane rodzinnie wraz z dziećmi (jak na przykład cieszące się niesłabnącym uznaniem pierniczki), niekoniecznie drogocenne, ale zrobione z sercem…
Ważne jest także, aby darczyńca przygotował krótką informację o tym, co przekazuje oraz zaproponował (realną) cenę wyjściową. Istotne jest przekazanie darów jak najszybciej, abyśmy mogli zrobić zdjęcia i udostępnić je wszystkim zainteresowanym aukcją kilka dni przed licytacją. Budynek szkoły jest otwarty codziennie w dni robocze od 8.00 do 17.00 lub w innych godzinach po uprzednim kontakcie z sekretariatem.
Wiele razy mogliśmy doświadczyć Państwa hojności i zaangażowania, liczymy, że w tym trudnym czasie również nie zawiedziemy. Dawanie i dzielenie się - to źródła prawdziwej radości, a wielkim zaszczytem jest możliwość służenia innym - bycie pomocnikiem Świętego Mikołaja. Wykorzystajmy tę szansę.
W imieniu organizatorów
Jola Dąbrowska i Marcin Wlazło
Na szkolnej stronie facebooka można obejrzeć filmik promujący naszą akcję.
Środki na pomoc dla Michaliny są gromadzone na koncie Fundacji Siepomaga
Nr konta: 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892
w opisie przelewu: cel szczegółowy 0200303 Michalina
KRS 0000396361
Przez wiele lat, zwyczajem naszej szkoły był wyjazd na zimowiska szkolne. W tym roku, po dwuletniej przerwie wywołanej pandemią, planujemy powrócić do tradycji. Zimowisko będzie trwało od wtorku, 3 stycznia (dzień wyjazdu) do wtorku, 10 stycznia (dzień powrotu). Jadą uczniowie klas 3 - 8. Zgłoszenia na wyjazd można dokonać u wychowawców klas w dniu zebrań szkolnych na zakończenie 1 trymestru. Poniżej linki do ważnych informacji dotyczących zimowiska:
W sobotę, 19 listopada zmarła Anastazja Traczyk, mama Pana Mariusza Traczyka, wicedyrektora naszej szkoły. Śp. Anastazja przez całe życie zawodowej pracowała w jednym z warszawskich przedszkoli, będąc przez ponad 20 lat jego dyrektorką.
Pogrzeb odbędzie się w piątek, 25 listopada o g. 13 w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie przy ul. Helenowskiej.
Łączymy się w zadumie i modlitwie z Rodziną.
Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, obchody rocznicowe w szkole św. Teresy zaczęliśmy uroczystą modlitwą w intencji Ojczyzny oraz poległych za wolność. Uczniowie obejrzeli przedstawienie niepodległościowe przygotowane przez uczennice klas 7 i 8. Podczas apelu o godzinie 11.11 uczniowie odśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego”. Dzień ten zakończył się rodzinnym wieczorem piosenki patriotycznej.
W tym szczególnym dniu w naszej szkole działo się dużo!
Najważniejszym wydarzeniem było przyjęcie do grona naszej społeczności pierwszoklasistów i uczniów klas starszych, którzy dołączyli do nas w tym roku!
To nie wszystko! Uczniowie wzięli dziś też udział w ważnych inicjatywach:
- w projekcie „O mnie”, w którym rysunkami stworzonymi na papierowych koszulkach starali się jak najlepiej wyrazić siebie;
- eko-zajęciach dla siódmoklasistów przygotowanych przez uczennice klasy 8b;
- zajęciach z pierwszej pomocy dla klas szóstych, prowadzonych przez czworo siódmoklasistów,
Miłym akcentem była też kawiarenka przygotowana przez uczniów, z której to pysznej oferty mogli skorzystać naucziele podczas przerw.
To był dzień pełen wrażeń!
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patronki - św. Teresy od Dzieciątka Jezus!
Dzień rozpoczęliśmy tradycyjnie wspólną modlitwą powierzając św. Teresie nasze ważne sprawy. Modlitwie towarzyszyła scenka przygotowana przez uczennice klasy 4 i 6 Każdy otrzymał myśl Świętej Patronki. W ramach aktywności w klasach powstały ozdoby do klasowych kapliczek, plakaty przypominające życiorys i przesłanie św. Teresy.
Miłym akcentem dnia był słodki różany poczęstunek przygotowany przez klasy 7. Przez kilka najbliższych dni towarzyszyć nam będzie rozstawiona na korytarzach szkolnych wystawa poświęcona życiu Świętej z Lisieux
Dzieląc się radością świętowania nasza św. Teresa w towarzystwie uczniów klas 1 odwiedziła pracowników Urząd Miasta Podkowa Leśna ofiarowując im słowo Patronki oraz szkolny ołówek, którym zapisujemy tylko dobre myśli.
(wiecej na fb)
Święta Tereso od Dzieciątka Jezus - módl się za nami!
W drugą niedzielę września odbyła się pielgrzymka piesza do Matki Boskiej Rokitniańskiej Wspomożycielki Prymasów. Tradycyjnie w pielgrzymce wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W strugach deszczu, przezwyciężając siebie, zanieśliśmy intencje przed oblicze Matki ofiarując je Bogu. Cieszymy się i dziękujemy wszystkim za obecność i modlitwę przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny w Rokitnie.
Jeszcze przed wakacjami w środę, 22 czerwca o godz. 17.00 odbył się finał konkursu artystycznego dla młodzieży pt. „IWASZKonkurs!”. Organizatorem konkursu było Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Podczas tej uroczystości zaprezentowane zostały prace, które decyzją jurorów weszły do finału w dziedzinach: ilustracja, plakat, fotografia, audiobook. Następnie jury w składzie Piotr Młodożeniec, Sławomir Rumiak i Józef Wilkoń wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.
Jedno z czterech wyróżnień przyznane przez dyrektora Muzeum zdobyła praca zbiorowa (audiobook) wykonana przez uczennice klasy siódmej (aktualnie ósmej) naszej szkoły: Marlenę Biernat, Emilię Madej, Paulinę Lemańską, Antoninę Szostak, Magdalenę Bidzińską, Antoninę Chadryś, Marlenę Semkło, Antoninę Głogowską i Elizę Pietrzak . Audiobook nawiązuje do wiersza Jarosława Iwaszkiewicza „Pogoda lasu niechaj będzie z tobą”.
Uczennice otrzymały nagrody książkowe oraz udział w jednym z 3 wybranych warsztatów: z Józefem Wilkoniem, ze Sławomirem Rumiakiem i nagraniu profesjonalnego audiobooka w studiu nagraniowym; Na zdjęciu wyróżnione uczennice po zakończeniu roku szkolnego. Kilkuminutowy audiobook do posłuchania poniżej.
Całą społeczność szkolną zapraszamy do udziału w niezwykłej i nietypowej przygodzie. To będzie długa przygoda. Planujemy, że będzie trwała 4 lata.
Czytanie ciekawej książki bywa niezwykłą przygodą, a książka o której myślimy jest wyjątkowa, więc i przygoda będzie wyjątkowa. O tej książce mówimy dostojnie KSIĘGA, a jej pełna nazwa brzmi KSIĘGA PISMA ŚWIĘTEGO. W rzeczywistości Pismo Święte to cała biblioteka zwierająca 73 księgi.
Z nowym rokiem szkolnym będziemy czytali tę Księgę i spróbujemy docelowo przeczytać całą Biblię „od deski do deski”. Taka ciągła lektura w tradycji Kościoła nazywa się –Lectio continua.
Pismo św. to najmądrzejsza księga na świecie, pisana przez ludzi, ale pod natchnieniem Bożym. Przez wiele lat żyła w przekazach ustnych. Potem ją spisano. W połowie XV wieku, kiedy wynaleziono druk została wydana jako pierwsza księga w nakładzie ok. 200 egzemplarzy.. Była to tzw. Biblia Gutenberga. Do naszych czasów przetrwało jedynie 48 egzemplarzy.
Dziś Biblia jest obecna w bardzo wielu domach. Jest często prezentem z okazji chrztu, 1-szej Komunii św., a czasami ślubu. Choć jest naszym wielkim skarbem ciągle za mało ją znamy i czytamy.
2 stycznia 2023 roku będziemy obchodzić 150 rocznicę urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W czasach św. Teresy Biblia nie była dostępna tak jak dzisiaj, ale mimo to Teresa w swoich pismach zamieściła ok. 1000 cytatów biblijnych. Jeśli Teresa, tak umiłowała Pismo św. wtedy gdy nie było dostępne, to o ileż bardziej powinniśmy je poznawać dzisiaj, gdy jest łatwo osiągalne.
Więc zachęcamy: Weź i czytaj! Wspólnie raźniej.
Kolorowy kalendarz, który każdy uczeń otrzymał 1. września zawiera rozpisane rozdziały Nowego Testamentu i Psalmów w kolejne dni roku szkolnego. Planujemy czytać jeden rozdział dziennie, od poniedziałku do soboty. W niedzielę możemy uzupełnić lekturę, jeśli w tygodniu któregoś dnia opuściliśmy czytanie. Rozpoczynamy w poniedziałek, 5 września, 1. rozdziałem Ewangelii wg św. Mateusza. Przez ten rok szkolny chcemy przeczytać prawie cały Nowy Testament (bez Księgi Apokalipsy) i 65 Psalmów (w ferie i wakacje). Możliwy jest udział rodzinny i indywidualny. Akcja jest całkowicie dobrowolna.
Wszystkich, którzy zdecydują się na tę przygodę zapraszamy na spotkanie on-line w najbliższy poniedziałek, 5 września o g. 19.30.
Link do spotkania: https://meet.google.com/tfj-afmu-xft
Karta czytania - Ewangelia wg św. Mateusza
Oto plan lekcji obowiązujący od 1 września 2022 r.
W czwartek, 1 września, rozpoczął się rok szkolny. Po wakacjach wróciliśmy do szkoły. Uczniowie najpierw uczestniczyli w uroczystych Mszach świętych dla klas młodszych i starszych, po Eucharystii miały miejsce spotkania z wychowawcami w klasach.
U progu nowego roku szkolnego chciejmy wzajemnie wspierać się w codzienności szkolnej i przezwyciężaniu wyzwań, które są przed nami. Niech będzie to czas wytężonej pracy, nabywania mądrości i przyswajania nowej wiedzy, rozwijania zainteresowań i pasji, a także pielęgnowania przyjaźni oraz współdziałania. Niech powrót do szkoły pozwoli nam rozwijać się w przyjaznym gronie rówieśników i dorosłych, aby każdy uczeń szkoły wzrastał w świętości, mądrości i łasce.
...Święta Tereso módl się za nami
We wtorek, 30 sierpnia, odbyło się spotkanie formacyjne nauczycieli w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Dzień skupienia rozpoczął się Eucharystią. Następnie pedagodzy wysłuchali konferencji prowadzonej przez ks. Kamila Kiełpikowskiego, kapłana uczącego w naszej szkole. Motywem przewodnim były rozważania o uczestniczeniu we Mszy Świętej, refleksja o tym, co przeszkadza, praktyczne wskazówki, jak się jak się do niej przygotować. W dalszej kolejności miała miejsce Adoracja Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ostatnim punktem dnia było spotkanie, w którym siostry przybliżyły nam postać błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej. Dzień skupienia jest formą przygotowania duchowego na nowy rok szkolny.
Link do rozmowy wideo: https://meet.google.com/dyh-kyro-hvr
Chcemy zaprosić Państwa na webinarium jak rozmawiać z dziećmi w czasach kryzysowych tak, aby zaopiekować się ich emocjami i naruszonym poczuciem bezpieczeństwa. Spotkanie poprowadzone przez psychoterapeutki p. Dorotę Dyksowską i p. Katarzynę Romanowicz odbędzie się za pośrednictwem Google Meet w piątek 18 marca o godzinie 20:00 – link do webinarium zamieszczony zostanie na stronie internetowej szkola2.pli na szkolnym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/szkola.sw.teresy.
Od dwóch lat zmagamy się z sytuacją kryzysową wywołaną pandemią koronawirusa. Izolacja, wyobcowanie, utrudnione relacje międzyludzkie spowodowały ogromne obciążenia psychiczne zarówno u dorosłych jak i u dzieci i młodzieży.
W tym niełatwym już czasie, tuż za naszymi granicami, wojska rosyjskie dokonały bezprawnej agresji na teren Ukrainy. Czujemy się nieswojo, sytuacja zmienia się dynamicznie burząc dotychczasową stabilizację. Wywołuje to silny stres. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci doniesieniami z działań wojennych i próbujemy poradzić sobie z emocjami i reakcjami, które pojawiają się zarówno w nas jak i u naszych dzieci. Dzieciom i młodzieży dużo trudniej niż dorosłym jest zrozumieć, co właściwie wokół nas się dzieje. Wyczuwają nasz lęk i niepokój. Zmienia się również nasze środowisko - coraz częściej spotykamy się z uchodźcami, których sytuacja jest dla naszych córek i synów, żyjących do tej pory w bezpiecznych czasach i coraz rzadziej mających kontakt z osobami pamiętającymi wojnę, bardzo często niezrozumiała.
W tym czasie niezmiernie ważne jest w jaki sposób przekazujemy naszym dzieciom informacje o świecie, nasze opinie, w jaki sposób wysłuchujemy ich obaw i jak na nie reagujemy.
Chcemy choć trochę pomóc Państwu w tej trudnej sytuacji i proponujemy spotkanie-webinarium, które poprowadzą psychoterapeutki Dorota Dyksowska oraz Katarzyna Romanowicz, dotyczące sposobów komunikacji w sytuacji kryzysu wojennego. Podczas spotkania Panie terapeutki poruszą temat w jak sposób poradzić sobie z własnymi emocjami, jak prowadzić komunikację do naszych dzieci, w jaki sposób komunikować się i reagować na emocje osób przyjeżdzających do nas z Ukrainy, szczególnie dzieci ukraińskich.
Zapraszamy w piątek 18 marca o godzinie 20:00.
Informacje o prowadzących:
https://www.psychoterapianamokotowie.com/kaja-romanowicz
http://www.dyksowska.pl/(S(aljjnz2d0gjsodhiovznqagq))/
Do zobaczenia,
Dyrekcja oraz Rada Rodziców
Szkoły im św. Teresy od Dzieciątka Jezus
W środę, czwartek i piątek (16, 17 i 18 marca) uczniowie klas 2 – 8 wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych.
Poszczególne klasy spotkały się z księdzem rekolekcjonistą w auli naszej szkoły.
W piątek, 18 marca uczniowie uczestniczyli w Mszach świętych w podkowiańskim kościele.
Rekolekcje to czas, kiedy szczególnie poddajemy sie działaniu Słowa, zbliżamy się do Jezusa z wiarą i ufnością dzieci Bożych.