Patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Patronka - opiekunka uczniów

Jeśli zgłębimy życiorys świętej Teresy, możemy spostrzec, iż nie miała ona łatwego dzieciństwa. Rozpieszczana przez siostry, jako najmłodsza z rodzeństwa i hołubiona przez ukochanego ojca, była nadwrażliwa, zdarzało się, że płakała niemal bez powodu. Wszelkie niepowodzenia i upokorzenia przeżywała dość boleśnie. Ucząc się na pensji u sióstr benedyktynek doświadczała niezrozumienia ze strony nauczycieli. Doznawała przykrości i złośliwości także od koleżanek. Swoje szkolne lata Teresa tak opisuje:
"Często słyszałam, że czas spędzony w szkole jest najlepszym i najprzyjemniejszym okresem w życiu. Niestety, w moim przypadku tak nie było; pięć lat, które w niej spędziłam, to lata najsmutniejsze w moim życiu (...)"
Święta Teresa przeżywała trudności w latach szkolnych, dlatego może zrozumieć różne, dzisiejsze problemy uczniów.
Jej późniejsze życie zakonne także nie było łatwe. Plan dnia przewidywał wiele obowiązków, m. in.: bardzo wczesne wstawanie, skromne posiłki, zachowanie milczenia w pewnych porach dnia, posłuszeństwo. Dobrowolne poddanie się przez Teresę tym doświadczeniom i dyscyplinie sprawia, że opieka świętej staje się wielką pomocą dla uczniów, również poddanych wymaganiom szkolnym.

Patronka - opiekunka nauczycieli

Jako mistrzyni nowicjatu w zakonie karmelitanek święta Teresa jest bliska powołaniu nauczyciela. Jedna z rzeźb nieopodal bazyliki w Lisieux została wręcz nazwana "ŚWIĘTA TERESA NAUCZYCIELKA".
W swoich pismach pracę nauczyciela Mała Teresa przyrównuje do pracy ogrodnika:
"Pan Bóg nie potrzebuje nikogo do wykonywania swego dzieła, ale tak jak pomaga wytrawnemu ogrodnikowi wyhodować rzadkie i delikatne rośliny, dając mu do tego potrzebną wiedzę, sobie zaś zastrzegając dawanie im wzrostu, tak samo i Jezus chce, aby mu pomagano."
Cytat ten zamieściliśmy w uroczystej uchwale podpisanej przez Radę Szkoły, Radę Pedagogiczną i uczniów.

Patronka mieszkająca w Podkowie Leśnej

W Podkowie Leśnej usytuowany jest Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kaplicy zgromadzenia znajdują się relikwie świętej. Dzięki temu zaznacza się również jej fizyczna obecność.

Dokumenty

Zgoszenie wypadku: 502-308-308
Zgoszenia on-line: www.warta.pl

Biuletyn szkolny

Aktualności

09-12-2018
Autor: Aleksandra Mazanek
Festiwal- działo się !!!

W sobotę 8.12.2018 odbył się "Festiwal Pięknej Piosenki" i rzeczywiście było

                                               PRZEPIĘKNIE!!!

Cudowne występy dzieci i młodzieży oraz nauczycieli. Panie wystapiły z piosenką "Gdzie ci mężczyźni?"  a panowie z pewną nonszalancją odpowiedzieli na to pytanie piosenką "Już taki jestem zimny drań". W przerwie aukcja oraz poczęstunek przygotowany przez klasy siódme.

Piękna piosenka w darze potrzebującym miała magiczną moc- udało nam się zebrać naprawdę pokaźną sumę. Dziękujemy!!!

Było magicznie, wesoło, momentami wzruszająco. Dziekuję wszystkim wykonawcom oraz wspaniałej publiczności za liczne przybycie, żywiołowe reakcje oraz dobre serce. Możecie być Państwo dumni z siebie i ze swoich dzieci!

By powoli stopniować emocje dzisiaj link do piosenki panów nauczycieli- autorka Pani Sylwia Gołecka. Marzy mi się film z całego festiwalu....

https://photos.app.goo.gl/rd963XtdgRCQkAE37

Zdjęcie- Pan Krzysztof Choroszko

04-12-2018
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Film o naszej szkole

27-11-2018
Autor: Grzegorz Dąbrowski

Swięty Mikołaj dla Świętej Teresy

Już po raz czternasty w okolicach Mikołajek, w piątek, 7 grudnia rozpocznie się szkolna akcja charytatywna, tym razem pod hasłem:  Święty Mikołaj dla Świętej Teresy.  W tym roku chcemy zbierać pieniądze na windę dla zaprzyjaźnionych z nami Sióstr Terezjanek, a właściwie dla ich podopiecznych z Pogotowia Opiekuńczego prowadzonego przez Siostry.
Szczegółowy plan działań oraz informacje o osobach, którym pomagamy jest w ulotce, mimo to przypominamy:


Program tegorocznych Mikołajek jest przewidziany na trzy dni:  

 • w piątek, 7 grudnia – tradycyjnie aktywności klasowe w g. 8-13.30.
  Zakończenie akcji na dużej sali gimnastycznej ok. g. 13.
 • w sobotę, 8 grudnia - Festiwal Dobrej Piosenki
  • g. 16 początek 1. części festiwalu
  • w przerwie ok. g. 17.15 aukcja
  • g. 18 początek 2. części festiwalu
  • klasy siódme zobowiązały się tego dnia przygotować poczęstunek od g. 15.30
  •  w trakcie festiwalu zbiórka „ co łaska”
 • w niedzielę, 9 grudnia Różana Naleśnikarnia w Szkole św. Teresy w g. 10-14
  • po Mszach o godz.9:30, 11 i 12 zapraszamy do Szkolnej Naleśnikarni z wyśmienitymi różanymi naleśnikami oraz na kiermasz świąteczny.

Wszelkich dodatkowych informacji można zasięgnąć w sekretariacie szkoły.

24-11-2018
Autor: Aleksandra Mazanek
FESTIWAL PIĘKNEJ PIOSENKI 8.12.2018

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Pięknej Piosenki, który odbędzie się

8.12.2018 w sali teatralnej:

CZĘŚĆ 1- godz. 16.00-17.15

CZĘŚĆ 2- godz. 18.00-19.15

W przerwie festiwalu odbędzie się aukcja charytatywna

Głodni i spragnieni będą mogli posilić się przepysznymi daniami autorstwa

klasy 7a i b.

Do zobaczenia!!!

16-11-2018
Autor: Kamil Urbański
Śpiewanki patriotyczne na Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – mija bowiem sto lat od chwili odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbyło się spotkanie, na którym społeczność szkolna wspólnie śpiewała pieśni patriotyczne. Spotkanie miało miejsce w nowej auli, w godzinach wieczornych. Całe rodziny zebrały się na wspólne, niepodległościowe śpiewanie przy akompaniamencie altówki, akordeonu i keybordu. Dziękujemy wszystkim obecnym za radosne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

16-11-2018
Autor: Kamil Urbański
Szkolne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

W szkole św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz Gimnazjum św. Hieronima obchody Narodowego Dnia Niepodległości rozpoczęły się w piątek przed 11 listopada. Uczniowie i nauczyciele ubrani odświętnie oraz przyozdobieni w patriotyczne kotyliony dzień rozpoczęli modlitwą. W dlaszej części miały miejsce przedstawienia dla uczniów klas młodszych oraz następnie dla klas starszych naszych szkół. Odbyła się debata "Jaki powinien być nasz patriotyzm?".  Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę, uczniowie przygotowali symboliczne biało-czerwone kwiaty. Stanowią one zewnętrzną formę uczczenia pamięci walczących o wolność. O godzinie 11:11 społeczność szkolna w ramach świętowania rocznicy odśpiewała hymn narodowy włączając się tym samym w akcję "Rekord dla Niepodległej". Ten radosny dzień na długo zostanie w naszej pamięci.

 

16-11-2018
Autor: Kamil Urbański
Goście z Ukrainy

W październiku gościlismy grupę uczniów z Urkainy. Młodzież uczestniczyła w wybranych zajęciach szkolnych, takich jak lekcja języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, wf-u, informatyki oraz muzyki. Miała także okazję brać udział w zajęciach teatralnych i robotycznych. Uczniowie odwiedzili Muzeum Iwaszkiewiczów. Dodatkowe atrakcje i aktywności, które zostały przygotowane dla przybyłych z zagranicy uczniów to rozgrywki sportowe, fotobudka i prace plastyczne. Na koniec tygodnowego pobytu gości z Ukrainy odbyło się wspólne spotkanie społeczności szkolnej z grupą ukraińską. Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać przejmujących świadectw i relacji z rejonów ogarniętych wojną. Chcielibyśmy przy tej okazji podziękować tym wszystkim, którzy podjęli w swoich domach gości z Ukrainy. Serdecznie dziękujemy!

19-10-2018
Autor: Aleksandra Mazanek
Festiwal Pięknej Piosenki- zgłoszenia

 

Festiwal Pięknej Piosenki zbliża się wielkimi krokami!

To już  8.12.2018, o godz. 17.00 usłyszymy na naszej scenie najpiękniejsze

piosenki polskie i zagraniczne.

Naszemu festiwalowi jak zawsze przyświeca szczytny cel- zbiórka pieniędzy dla osób potrzebujących. Bliższe informacje o tym, kogo w tym roku otoczymy opieką, pojawią się wkrótce.

Zapisy wykonawców z wybraną piosenką i gotowym podkładem muzycznym przyjmuję tylko mailowo do 4.11.2018

Lista miejsc ograniczona

aleksandra_mazanek@hotmail.com

19-10-2018
Autor: Aleksandra Mazanek
Festiwal Pięknej Piosenki - Konkurs Plastyczny

Ogłaszamy konkurs na plakat w formacie A3, związany z tematyką

 "Festiwalu Pięknej Piosenki".

Wszystkie prace ozdobią salę teatralną podczas koncertu, a najciekawsze zostaną nagrodzone drobnymi upominkami. Podpisane prace należy składać do 30.11.2018 r.

do pokoju nauczycielskiego, będzie tam stało specjalne pudło.

16-10-2018
Autor: Kamil Urbański
Święto Szkoły Podstawowej - ślubowanie

Zapraszamy do obejrzenia galerii (link).

21-09-2018
Autor: Aleksandra Mazanek
Samorząd Szkolny- Kandydaci

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na Przewodniczącego/Przewodniczącą Samorządu Szkolnego.

Oto oni:

1. Amelia Kowalska- kl. 8a

2. Marcelina Cudna- kl. 8b

3. Oliwia Jackowicz- kl. III a gim.

4. Franciszek Woźniak- kl. III a gim.

W piątek 28.09 na 5 lekcji kandydaci przedstawią w sali teatralnej swoje programy wyborcze.

Zapraszamy klasy 4-6 o godz. 11.45-12.05, klasy 7-8 i III g. 12.10-12.30

WYBORY 3 PAŹDZIERNIKA

20-09-2018
Autor: Marzena Prądzyńska
Nowe kółka zainteresowań dla klas 1 - 4

Kodowanie – koło scratch

Zapraszamy uczniów klas 1 – 3

w poniedziałki w godz. 13.45 – 14.30

 

To zajęcia, w trakcie których uczniowie zostaną wprowadzeni w tematykę programowania. Uczenie programowania to rozwijanie uniwersalnych kompetencji, kształtowanie umiejętności logicznego, algorytmicznego myślenia, pracy zespołowej, szukania kompromisów, rozwijanie kreatywności, oswajanie z nowoczesnymi technologiami. Jak będą wyglądać takie zajęcia? Podstawowe zagadnienia programistyczne będziemy wdrażać podczas zabaw bazujących na aktywności uczniów bez użycia tabletów i komputerów.   Chcę, żeby dzieci nie tylko prawidłowo tworzyły kod, ale żeby myślały, doświadczały, poszukiwały, kreatywnie, odważnie patrzyły na świat.

Zajęcia prowadzi pani Katarzyna Młodożeniec

 

Kółko przyrodnicze

dla klas 1 - 3

Podczas naszych spotkań będziemy poznawać otaczający nas świat przyrody wszystkimi zmysłami. Eksperymentując i doświadczając kontaktu z naturą dowiemy się m. in. skąd bierze się nasze pożywienie, jakie rośliny są naszymi sąsiadami, dlaczego nigdy nie widzimy gniazd gołębi oraz jaką umowę zawarły wiewiórki z dębami.

Kontakt z przyrodą to antidotum na stres, problemy z koncentracją uwagi, nudę. Mocna więź z naturą ma ogromny wpływ na dzieci - pobudza kreatywność, wzmacnia potencjał intelektualny, uwrażliwia, pozwala na lepsze rozumienie związków przyczynowo-skutkowych, przyczynia się do poprawy zdrowia i zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, a przede wszystkim daje wiele radości. W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci z każdej strony otoczone są przez media elektroniczne, chcemy pokazać im, jaką przygodą może być obcowanie z naturą, która znajduje się tuż za progiem własnego domu.

Na spotkania z przyrodą zaprasza pani Marzena Dąbrowska.

 

FILOZOFICZNE DOCIEKANIA Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ

czyli

Szkolna Redakcja Filozoficznej Gazety Dzieci: Filozofik

dla klas 2 - 4

zaprasza tych, którzy lubią stawiać problemy i wspólnie z innymi  zgłębiać tajemnice świata może być  nauką świadomej siebie myślowej samodzielności,otwartości, wszechstronności i komunikacji, a także ogromna przyjemnością.

Nie ma  w tej metodzie miejsca na merytoryczne wypowiedzi nauczyciela, nie ma też miejsca na ostateczną odpowiedź, czyli konkluzję. Dzieci stawiają pytania, a pomocą w pogłębianiu myśli, mogą być dla nich także pytania nauczyciela, ale tylko takie, które nie naprowadzają, lecz pozwalają  doprecyzować wypowiedź, znaleźć  argumenty, przykłady, kontrprzykłady, powiązania między wypowiedziami.

Dzięki zapisywaniu dziecięcych pytań, nagraniom dyskusji, zdjęciom prac plastycznych, możliwe będzie podzielenie się fascynującą  wymianą myśli młodych ludzi przez zamieszczenie, wybranych z nich, w  kolejnym numerze Filozoficznej gazety dzieci: Filozofik.

Gazeta ta, ukazująca się raz do roku, prezentuje „owoce” podobnych zajęć z kilku współpracujących ze sobą szkół. Każdy z trzynastu numerów gazety poświęcony jest jednemu tematowi, który demokratycznie zaproponowali i wybrali uczniowie zebrani w Międzyszkolnej Redakcji Dziecięcej. W tym roku szkolnym tematem będzie : Życie.

Zaczynamy w czwartek  27  września  o 13.40  (lekcja 7)  w sali 25.

Zajęcia prowadzi pani Anna Szymaszczyk.

 

19-09-2018
Autor: Artur Błażejak
Puchar przechodni kolejny rok u nas

 Kolejna edycja turnieju z okazji Narodowego Dnia Sportu odbyła się w sobotę 15 września w Hali Sportowej Szkoły Samorządowej w Podkowie Leśnej. Cztery drużyny ze strony gospodarzy i cztery ze Szkoły św. Teresy walczyło o puchar przechodni, który po zeszłorocznej edycji, przez cały rok zdobił gablotę naszej szkoły.  Puchar powędruje do tej szkoły, której drużyny wygrają więcej meczy.  Zawody odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych z podziałem na płeć. Jedną z nich były dziewczęta i chłopcy z klas 4-7, a drugą dziewczęta i chłopcy z klas 8 i III gim. Mecze zainaugurowali młodsi chłopcy, którzy wygrali swoją potyczkę 11: 9. Do drugiej rozgrywki wyszły młodsze dziewczęta, ulegając niestety drużynie szkoły samorządowej 4:10. Remisem więc zakończyła się rywalizacja młodszej kategorii. Starsi chłopcy po dość wyrównanym meczu wygrali z gospodarzami 8:7 i w rękach starszych dziewcząt leżało zwycięstwo naszej szkoły.   Reprezentantki św. Teresy dość pewnie wygrały ostatni mecz turnieju 5:1 i puchar przechodni z powrotem zawitał w gablocie naszej szkoły. 

11-09-2018
Autor: Kamil Urbański
Heroldowie Ewangelii w naszej szkole

We wtorek, 11 września do naszej szkoły przybyli Heroldowie Ewangelii. Niosąc orędzie Matki Bożej Fatimskiej zachęcali nas do modlitwy różańcowej. Nasi goście opowiedzieli nam także o swoim stowarzyszeniu, wyjaśnili symbolikę noszonych habitów. Duchowość wspólnoty skupia się wokół Eucharystii,Ewangelii oraz kultu Matki Bożej. Serdecznie dziękujemy za wizytę i wspólną modlitwę.

10-09-2018
Autor: Kamil Urbański
XXXI Pielgrzymka do Rokitna

Podkowiańska społeczność uczestniczyła w XXXI pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej. Tegoroczna pielgrzymka zbiega się z setną  rocznicę odzyskania niepodległości. W Rokitnie umieszczony jest cudowny obraz Matki Boskiej Rokitiańskiej Wspomożycielki Prymasów.

W niedzielę, 9  września o poranku pelgrzymi wyruszyli w droge, aby po przejściu 9 km dojść do Sanktuarium na uroczystą Mszę świętą na godzinę 11.30. W tegorocznej pielgrzymce uczniowie przygotowali klasowe sztandary. Pielgrzymka była pełna modlitwy, śpiewów oraz medytacji. Pośród pątników byli również pielgrzymi z naszych szkół: rodzice, uczniowie i nauczyciele. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tym wspólnym modlitewnym wydarzeniu. W tegorocznej pielgrzymce brało dział ponad 200 osób.

 

 

03-09-2018
Autor: Kamil Urbański
Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Rozpoczął się rok szkolny. Tegoroczna inauguracja była szczególną ze względu na oddanie do użytku nowego skrzydła szkoły. Jak co roku społeczność szkolna zgromadziła się  na uroczystych Mszach Świętych dla klas 0-6  Szkoły Podstawowej św. Teresy oraz dla klas 7 Szkoły Podstawowej św. Teresy i 3 klas Gimnazjum św. Hieronima.

U progu nowego roku szkolnego życzymy całej społeczności szkolnej, aby czas nabywania mądrości i przyswajania nowej wiedzy był fascynującą przygodą!

01-09-2018
Autor: Kamil Urbański
Spotkanie formacyjne nauczycieli na rok szkolny 2018/2019

W sobotę,  1 września odbyło się spotkanie formacyjne nauczycieli Szkoły Podstawowej św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz Gimnazjum św. Hieronima w Ośrodku dla Ociemniałych w Laskach. Dzień skupienia jest formą przygotowania duchowego na nowy rok szkolny. Pedagodzy uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej przez ks. Jacka oraz konferencjach prowadzonych przez ks. Tomasza, w których kapłan przybliżył życie i przesłanie naszej patronki, św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

26-06-2018
Autor: Marzena Prądzyńska
Egzamin gimnazjalny 2018 - Podkowa Leśna najlepsza w Polsce!

Burmistrz Podkowy Leśnej, pan Artur Tusiński opublikował zestawienie wyników egzaminu gimnazjalnego.

ŚREDNIA WYNIKÓW W GMINIE PODKOWA LEŚNA JEST NAJWYŻSZA W POLSCE!

Poniżej link do artykułu, w którym znajdą Państwo porównanie osiągnięć podkowiańskich szkół oraz wyniki na tle województwa i kraju:

http://arturtusinski-podkowa.pl/edukacja-gimnazjalna-na-najwyzszym-poziomie/

 

Dokumenty

Zgoszenie wypadku: 502-308-308
Zgoszenia on-line: www.warta.pl

Biuletyn szkolny