Patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Patronka - opiekunka uczniów

Jeśli zgłębimy życiorys świętej Teresy, możemy spostrzec, iż nie miała ona łatwego dzieciństwa. Rozpieszczana przez siostry, jako najmłodsza z rodzeństwa i hołubiona przez ukochanego ojca, była nadwrażliwa, zdarzało się, że płakała niemal bez powodu. Wszelkie niepowodzenia i upokorzenia przeżywała dość boleśnie. Ucząc się na pensji u sióstr benedyktynek doświadczała niezrozumienia ze strony nauczycieli. Doznawała przykrości i złośliwości także od koleżanek. Swoje szkolne lata Teresa tak opisuje:
"Często słyszałam, że czas spędzony w szkole jest najlepszym i najprzyjemniejszym okresem w życiu. Niestety, w moim przypadku tak nie było; pięć lat, które w niej spędziłam, to lata najsmutniejsze w moim życiu (...)"
Święta Teresa przeżywała trudności w latach szkolnych, dlatego może zrozumieć różne, dzisiejsze problemy uczniów.
Jej późniejsze życie zakonne także nie było łatwe. Plan dnia przewidywał wiele obowiązków, m. in.: bardzo wczesne wstawanie, skromne posiłki, zachowanie milczenia w pewnych porach dnia, posłuszeństwo. Dobrowolne poddanie się przez Teresę tym doświadczeniom i dyscyplinie sprawia, że opieka świętej staje się wielką pomocą dla uczniów, również poddanych wymaganiom szkolnym.

Patronka - opiekunka nauczycieli

Jako mistrzyni nowicjatu w zakonie karmelitanek święta Teresa jest bliska powołaniu nauczyciela. Jedna z rzeźb nieopodal bazyliki w Lisieux została wręcz nazwana "ŚWIĘTA TERESA NAUCZYCIELKA".
W swoich pismach pracę nauczyciela Mała Teresa przyrównuje do pracy ogrodnika:
"Pan Bóg nie potrzebuje nikogo do wykonywania swego dzieła, ale tak jak pomaga wytrawnemu ogrodnikowi wyhodować rzadkie i delikatne rośliny, dając mu do tego potrzebną wiedzę, sobie zaś zastrzegając dawanie im wzrostu, tak samo i Jezus chce, aby mu pomagano."
Cytat ten zamieściliśmy w uroczystej uchwale podpisanej przez Radę Szkoły, Radę Pedagogiczną i uczniów.

Patronka mieszkająca w Podkowie Leśnej

W Podkowie Leśnej usytuowany jest Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kaplicy zgromadzenia znajdują się relikwie świętej. Dzięki temu zaznacza się również jej fizyczna obecność.

Ważne informacje

Biuletyn szkolny

Biuletyn jest wydawany cyklicznie. Tutaj mogą Państwo ściągnąć biuletyn w wersji elektronicznej (pliki Adobe Reader).

Aktualności

04-11-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
BAN cz. 5 za tydzień, 10 listopada

Biblijna Akademia Najmłodszych cz. 5 dopiero w niedzielę, 10 listopda (będzie dostępna od soboty, 9 listopada). Tygodniowa przerwa była spowodowana Świętem Wszystkich Świętych.

02-11-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
W Dzień Zaduszny wspominamy zmarłych związanych z naszą szkołą

2. listopada, w Dzień Zaduszny  wspominamy zmarłych związanych z naszą szkołą. Modlimy się o pokój wieczny dla:

Pracowników i Przyjaciół Szkoły św. Teresy:

  1. Ks. Leona Kantorskiego – wieloletniego proboszcza podkowiańskiej parafii, inspiratora powstania naszej szkoły,. Zmarł w 2010 r.
  2. Izabeli Borosiewicz – darczyńcy naszej szkoły. W październiku 2004 r. Pani Izabela podarowała kwotę 113 tys. dolarów amerykańskich, którą pozwoliła w znacznej części pokryć zakup  działki pod budowę szkoły. Zmarła w 2008 r.
  3. Władysława Gołąba – wielkiego przyjaciela naszej szkoły. Autora statutów szkoły i Komitetu Budowy. Wieloletniego prezesa zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, które prowadzi m.in. kompleks szkolny w Laskach. Zmarł w 2022 r.
  4. Justyny Gołąb - małżonki Władysława Gołąba. Zmarła w 2023 r.
  5. Marii Justyńskiej – nauczycielki nauczania początkowego.
  6. Ireny Koczot – która przez wiele lat była nauczycielką nauczania początkowego w szkole publicznej. Potem, będąc już na emeryturze, Pani Irena pracowała w naszej szkole.
  7. Anny Kfoczyńskiej – nauczycielki nauczania początkowego i geografii. Po wielu latach pracy w publicznej szkole, przez kilka lat Pani Anna uczyła w Szkole św. Teresy.
  8. Stanisława Celjowskiego – wieloletniego nauczyciela fizyki w warszawskim Technikum Kolejowym. Będąc na emeryturze Pan Stanisław pracował w Liceum Podkowiańskim i naszym gimnazjum. Zmarł w 2020 r.
  9. Rafała Rosy - nauczyciela języka polskiego w Gimnazjum św. Hieronima. Zmarł w 2023 r.
  10. Jadwigi Smolińskiej - woźnej w budynku przy ul. Lipowej 23.
  11. Jolanty Wojciechowskiej – która w początkowym okresie szkoły była sekretarką. Dwoje dzieci Pani Jolanty skończyło naszą szkołę podstawową.

Absolwentów Gimnazjum św. Hieronima:

  1. Filipa Próchnickiego – który ukończył Gimnazjum św. Hieronima w 2008 r.  Zmarł w 2015 r. Miał 23 lata.
  2. Jakuba Skrzypkowskiego – który ukończył Gimnazjum św. Hieronima w 2003 r. Zmarł w 2019 r. Miał 32 lata.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. 

28-09-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wieczór Skupienia dla Rodziców i Nauczycieli
W piątek, 27 września odbył się Wieczór Skupienia dla Rodziców i Nauczycieli. Spotkanie prowadził ks. Błażej Węgrzyn prefekt na roku propedeutycznym Warszawskiego Seminarium, adiunkt Akademii Katolickiej w Warszawie. Konferencja nosiła tytuł - Wychowanie sumienia od dziecka do dorosłego ... i z powrotem.
Poniżej można odtworzyć tę konferencję:

 

Zapraszamy na następne spotkania w soboty, 29 listopada i 14 marca. Naprawdę warto.

23-09-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Dary dla powodzian dostarczone do Stronia Śląskiego

W ubiegłym tygodniu zbieraliśmy dary dla powodzian. W weekend transport dotarł do mieszkańców Stronia Śląskiego. Oto relacja Państwa Anny i Igora Mokosów, którzy zawieźli dary:

Zebrane dary zostały zapakowane wieczorem w piątek, 20 września. W trasę wyjechaliśmy wczesnym rankiem następnego dnia. Na miejsce dotarliśmy ok. godz. 11.00. Droga bezpośrednia do Stronia Śląskiego jest nieprzejezdna, dlatego musieliśmy nadrobić trochę kilometrów i do miasta dojechaliśmy od strony Czarnej Góry. Na drogach dojazdowych stoją patrole policji i wojska, które nie wpuszczają turystów powodziowych. Nas przepuszczono.

Na miejscu posegregowaliśmy ponownie dary i wyruszyliśmy do poszkodowanych. Rozwożenie skończyliśmy w sobotę o 23.00 i ponownie zaczęliśmy w niedzielę rano. Część darów została przekazana bezpośrednio poszkodowanym, a część w niedzielę zawieźliśmy do punktu pomocowego, który znajdował się przy ul. Kościelnej w Stroniu Śląskim. Rodziny, którym pomogliśmy potrzebowały przede wszystkim agregatów prądotwórczych, pochłaniaczy wilgoci, narzędzi i środków czystości, latarek, baterii oraz powerbanków.

Mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć, jak toczy się życie po powodzi. Mieszkańcy zajęci są pracami porządkowymi, odgruzowują domy i mieszkania. W Stroniu pękła tama, co spowodowało nagły napływ kilkumetrowej fali, która niszczyła wszystko, co napotkała po drodze.  Są takie miejsca, gdzie powódź zabrała całe domy. Ludzie spieszą się z porządkami przed nadchodzącym ochłodzeniem. W nocy temperatura spada już do 5°C. Dodatkowo, jak się okazuje, wiele rodzin nie miało ubezpieczonych mieszkań i domów.

Dużo osób straciło też źródło ciepła, jakim były piece i opał, gdyż znajdowały się w piwnicach. Zalane zostały budynki wielorodzinne,  w których nie ma ogrzewania i gazu. Wojsko pomaga przede wszystkim udrożnić szlaki komunikacyjne, gdyż większość dróg i mostów została zniszczona. Wszyscy obdarowani byli niezmiernie wdzięczni za pomoc. Często podziękowania kończyli zdaniem: "Jedźcie do moich sąsiadów, oni też wszystko stracili". Ludzie chcieli dzielić się nawet tym, czego sami nie mają. 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc całej społeczności Szkoły św. Teresy.

 

09-09-2024
Autor: Kamil Urbański
Aktualizacja dziennika oraz nowa aplikacja eduVulcan

Firma Vulkan wprowadziła szereg zmian dla użytkowników dziennika elektronicznego: uczniów, rodziców i nauczycieli. W związku ze zmianami dziennik Vulcan wymaga aktualizacji. Każdy rodzic oraz uczeń powinien samodzielnie zaktualizować swoje konto w dzienniku elektronicznym. Pomoc w aktualizacji konta znajduje się w linku: https://dziennik.vulcan.edu.pl/akz/  oraz https://www.vulcan.edu.pl/rodzice-i-uczniowie/wsparcie-techniczne

Uczniowie i rodzice klas pierwszych oraz nowi uczniowie (rodzice) klas starszych do zalogowania będą potrzebowali jednorazowego kodu, który otrzymają od wychowawcy.

W ramach mobilnego dostępu użytkownicy mogą korzystać (z bezpłatnej lub z płatnej wersji) aplikacji mobilnej eduVulcan. Tabela przedstawia funkcje płatne oraz bezpłatne aplikacji. 

Konto eduVulcan, w ramach którego użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji w przegladąrce oraz podstawowe funkcje w aplikacji mobilnej, są bezpłatne. Rozszerzony zakres funkcji aplikacji wymaga opłaty. 

Szczegóły dostępne na stronie vulcan.edu.pl w https://dziennik.vulcan.edu.pl/akz/

Adres szkolnego dziennika elektronicznego jest dostępny na stronie szkoły szkola2.pl oraz bezpośrednio w linku https://uonetplus.vulcan.net.pl/podkowalesna

 

 

02-09-2024
Autor: Kamil Urbański
Inauguracja nowego roku szkolnego 2024/2025

Niedziela, 1 września to początek nowego roku szkolnego w Szkole św. Teresy. Uroczystą inaugurację rozpoczęliśmy Mszą świętą, po Eucharystii miały miejsce spotkania z wychowawcami w klasach.

U progu nowego roku szkolnego chciejmy wzajemnie wspierać się w codzienności szkolnej i przezwyciężaniu wyzwań, które są przed nami. Niech będzie to czas wytężonej pracy i modlitwy, nabywania mądrości i przyswajania nowej wiedzy, rozwijania zainteresowań i pasji, a także pielęgnowania przyjaźni oraz współdziałania. Niech powrót do szkoły pozwoli nam rozwijać się w przyjaznym gronie rówieśników i dorosłych, aby każdy uczeń szkoły wzrastał w świętości, mądrości i łasce. 

Święta Tereso módl się za nami...

01-09-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Kalendarz roku szkolnego 2024/2025 - skrócony

Klikając na poniższy link można ściągć plik pdf, który zawiera skrócony kalendarz szkolny:

Oto kilka informacji o kalendarzu:

  • W szkole obowiązuje podział roku szkolnego na trymestry.
  • W prawej kolumnie są  podane terminy Rad Pedagogicznych klasyfikacyjnych (wytłuszczonym drukiem). Jest to dzień zatwierdzenia ocen na dany trymestr. W przypadku ostatniego trymestru są to oceny końcoworoczne. Po tym terminie nie można już poprawiać ocen.
  • Symbol ZK - oznacza zebrania klasowe.
  • Kalendarz zawiera termin zimowiska szkolnego 2-9 stycznia 2025. 10 stycznia jest dniem wolnym dla uczestników zimowiska.
  • Ferie zimowe w tym roku wypadają w pierwszej połowie lutego 2025.
  • Egzamin ósmoklasisty odbędzie się  we wtorek, środę i czwartek, 13 - 15 maja 2025.
  • Obok ustawowych świąt, dodatkowe dni wolne to: piątek po 1 maja (2 maja) i piątek po Bożym Ciele (20 czerwca).
  • Rok szkolny kończymy nieco później niż zwykle - w piątek, 27 czerwca 2025
28-08-2024
Autor: Marzena Prądzyńska
Obiady

Od 1 września zmieniają się zasady zamawiania posiłków:

  • Wprowadzamy tygodniowy system zamawiania
  • Posiłki można zamawiać do godz. 24.00 w niedzielę
  • Ewentualne odwołanie może nastąpić do 21.00 dnia poprzedzającego wydanie posiłku
  • Tygodniowe menu jest widoczne na stronie aplikacji www.zamowposilek.pl 
  • W jadłospisie znajdują się do wyboru: zupa, danie mięsne, danie jarskie, sałatka i kompot
12-08-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Czesne w roku szkolnym 2024/2025

Szanowni Państwo,

zgodnie z decyzją Zarządu Komitetu Budowy Szkoły św. Teresy przekazaną Państwu podczas Ogólnego Zebrania Rodziców w dniu 11 czerwca informuję, że w roku szkolnym 2024/2025 czesne za naukę dziecka w szkole będzie wynosić:

płatne przez 12 miesięcy

  • dla klasy 0       1 250 zł
  • dla klas 1 - 4    1 470 zł
  • dla klas 5 - 8    1 550 zł

płatne przez 10 miesięcy

  • dla klasy 0      1 500 zł
  • dla klas 1 - 4   1 764 zł
  • dla klas 5 - 8   1 860 zł

Marzena Prądzyńska

12-08-2024
Autor: Marzena Prądzyńska
Wyprawka pierwszoklasisty

Wyprawka klasa 1

 

  • plecak
  • śniadaniówka i bidon
  • strój na W-F: spodenki, koszulka, obuwie, worek
  • obuwie na zmianę
  • worek na buty
  • 2 zeszyty A4  w trzy linie (niebiesko - czerwone linie)
  • 2 zeszyty A4 w kratkę
  • dzienniczek - zeszyt 32- kartkowy w kratkę
  • piórnik: gumka do ścierania, 3 ołówki, temperówka, linijka, klej w sztyfcie x3, kredki ołówkowe, flamastry, nożyczki
  • 1 blok  techniczny biały A3
  • 1 blok kolorowy techniczny A3
  • 2 bloki rysunkowe i techniczne kolorowe A4
  • piankolina
  • 3 pędzelki w różnych rozmiarach
  • farby plakatowe
  • kubeczek na wodę
  • 2 teczki z gumką
  • chusteczki mokre i suche

 

Prosimy o podpisanie wszystkich elementów wyprawki.

 

 

03-07-2024
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024

W środę, 3 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w maju  br. W całej Polsce w egzaminie uczestniczyło blisko 221 tys. uczniów (w tym ok. 11,3 tys. z Ukrainy). 14% zdających rozwiązywało zadania w arkuszach w formach dostosowanych.

W naszej szkole do egzaminu przystąpiło 23 uczniów. 22 osoby zdawały język angielski, jedna uczennica wybrała język niemiecki. Poniżej średnie wyniki Szkoły św. Teresy na tle miasta, powiatu, województwa i kraju.

przedmiot

szkoła

gmina

powiat

województwo

kraj

j. polski

77%

79%

74%

66%

61%

matematyka

88%

78%

61%

57%

52%

j. angielski

91%

86%

76%

72%

66%

j. niemiecki

100%

100%

62%

57%

53%

Czworo uczniów: Weronika Marek (8a), Jakub Zapart (8a), Michał Harczuk (8b) i Wojciech Sobczak (8b) otrzymało maksymalne wyniki z dwóch części egzaminu (z matematyki i języka nowożytnego).

Czworo innych uzyskało ”maxa” z matematyki:

  • Elina Lashchenko (8a)
  • Marcel Dąbek (8b)
  • Jan Rybicki (8b)
  • Franciszek Ufnalewski (8b)

i czworo - 100% z angielskiego:

  • Gwidon Chabasiewicz (8a)
  • Dominik Słowik (8a)
  • Leon Gadowski (8b)
  • Barbara Szostak (8b)

Tradycyjnie uczniowie Ci zostaną uhonorowani przez Burmistrza Miasta wiecznymi Piórami św. Teresy we wrześniu podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych za egzamin ósmoklasisty można otrzymać maksymalnie 100 punktów według przelicznika:

  • Język polski (100%*0,35) = 35 pkt
  • Matematyka (100%*0,35) = 35 pkt
  • Język angielski (100%*0,3) = 30 pkt

Uczeń klasy ósmej Szkoły św. Teresy za egzamin otrzyma średnio 85 punktów.

Zaświadczenia z wynikiem egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymali tego samego dnia.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim tegorocznym Absolwentom naszej Szkoły, Rodzicom i Nauczycielom!

Biuletyn szkolny

Biuletyn jest wydawany cyklicznie. Tutaj mogą Państwo ściągnąć biuletyn w wersji elektronicznej (pliki Adobe Reader).