Jeśli jesteś uczniem szkoły, którą prowadzi m.st. Warszawa, konto założy dla Ciebie Twoja szkoła. Odbierz ze szkoły login i hasło dostępu do swojego konta.
Jeśli jesteś uczniem szkoły, której nie prowadzi m.st. Warszawa, to musisz samodzielnie założyć konto w systemie. Wejdź w zakładkę „Zgłoś kandydaturę”, a następnie wprowadź swój PESEL. Po uzupełnieniu wszystkich danych system zarejestruje Twój wniosek. Wygeneruje też login kandydata, którym będziesz się posługiwać przy każdym kolejnym logowaniu.
Każdy kandydat może mieć założone tylko jedno konto w elektronicznym systemie rekrutacji.
Nowe hasło możesz wygenerować na kilka sposobów:
Harmonogram działań kandydata zamieściliśmy:
Komunikaty o przebiegu rekrutacji zamieszczamy na stronie Biura Edukacji: edukacja.um.warszawa.pl w sekcji: Rekrutacja >> Rekrutacja po szkole podstawowej.
Ofertę zamieściliśmy:
Zachęcamy również do lektury informatora 2023/2024„Wybierz szkołę dla siebie”, który zamieściliśmy na stronie: edukacja.um.warszawa.pl.
W warszawskich szkołach ponadpodstawowych działają następujące oddziały:
Informację o zawodach, których uczymy w warszawskich szkołach, znajdziesz w poradniku „Wybierz szkołę dla siebie”. Udostępniamy go na stronie internetowej: edukacja.um.warszawa.pl. Znajdziesz w nim krótkie opisy zawodów oraz wykaz techników, szkół branżowych I stopnia i liceów ogólnokształcących. Wygodne mapy pomogą zlokalizować Ci szkołę w wybranej dzielnicy. Są tam też informacje o rekrutacji, takie jak terminy, zasady, wskazówki czym kierować się przy wyborze szkoły, czyli kilka słów od doradcy zawodowego.
Możesz wskazać dowolną liczbę szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę, a w nich dowolną liczbę oddziałów.
Szkoła, którą wskazałeś jako pierwszą na liście preferencji, jest szkołą pierwszego wyboru. Na wydrukowanym wniosku znajduje się informacja o szkole ponadpodstawowej pierwszego wyboru oraz jej adres.
Grupa rekrutacyjna to część oddziału lub jego wielokrotność. Niektóre szkoły podzieliły swoje oddziały na mniejsze grupy (np. ze względu na nauczane języki obce lub zawody), a inne z kilku oddziałów utworzyły jedną grupę rekrutacyjną.
Możesz wybrać dowolną liczbę grup rekrutacyjnych lub oddziałów.
Przy układaniu listy preferencji ważna jest kolejność wybranych oddziałów lub grup rekrutacyjnych. Oddział lub grupa rekrutacyjna, która jest pierwsza na liście to ta, do której najbardziej chcesz się dostać. Ostatnia to ta, na której zależy Ci najmniej. Kwalifikacja kandydatów prowadzona jest tylko do jednego oddziału lub grupy rekrutacyjnej.
Kandydat może utworzyć tzw. mieszaną listę preferencji np. wybrać oddziały 1a, 1b w Liceum Ogólnokształcącym X oraz 1a, 1b w Technikum Y i ułożyć je w następującej kolejności:
Do oddziału ogólnodostępnego możesz uzyskać maksymalnie 200 punktów, w tym:
Jeśli wybierzesz oddział dwujęzyczny, klasę wstępną, oddział międzynarodowy, dodatkowo doliczane są punkty za sprawdzian kompetencji językowych lub sprawdzian predyspozycji językowych.
Jeśli wybierzesz oddział sportowy, oddział mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego, w pierwszej kolejności brane będą pod uwagę Twoje wyniki próby sprawności fizycznej.
Jeśli wybierzesz oddział ogólnodostępny, do którego przeprowadza się sprawdzian uzdolnień kierunkowych, dodatkowo doliczane są punkty za ten sprawdzian.
W pierwszej kolejności przyjmowani są:
Ponadto:
W szkole, w której prowadzone są oddziały dwujęzyczne i międzynarodowe obowiązuje sprawdzian kompetencji językowych.
W szkole, w której prowadzone są klasy wstępne, obowiązuje sprawdzian predyspozycji językowych.
W szkole, w której prowadzone są oddziały sportowe i mistrzostwa sportowego lub oddziały przygotowania wojskowego, obowiązuje próba sprawności fizycznej.
W niektórych szkołach, które prowadzą oddziały ogólnodostępne, może obowiązywać sprawdzian uzdolnień kierunkowych.
W oddziałach sportowych, mistrzostwa sportowego i przygotowania wojskowego wymagana jest próba sprawności fizycznej. Do próby przystąp w każdej szkole, która prowadzi takie oddziały, a którą wskażesz na liście preferencji.
W oddziałach dwujęzycznych i międzynarodowych wymagany jest sprawdzian kompetencji językowych. Sprawdzian z danego języka jest wspólny we wszystkich oddziałach, w których prowadzony jest dany język. Jeśli kandydujesz do kilku oddziałów objętych wspólnym sprawdzianem kompetencji dla danego języka, to do sprawdzianu przystąp w szkole, której taki oddział został umieszczony najwyżej na Twojej liście preferencji.
W oddziałach wstępnych wymagany jest wspólny sprawdzian predyspozycji językowych. Jeśli kandydujesz do kilku oddziałów objętych wspólnym sprawdzianem predyspozycji językowych, to do sprawdzianu przystąp w szkole, której taki oddział został umieszczony najwyżej na Twojej liście preferencji.
W oddziałach ogólnodostępnych wymagany jest sprawdzian uzdolnień kierunkowych (np. uzdolnień plastycznych). Przystąp do sprawdzianu w każdejszkole, której taki oddział znajduje się na Twojej liście preferencji.
O zakwalifikowaniu do oddziału lub grupy rekrutacyjnej decyduje liczba punktów, którą kandydat uzyska zgodnie z zasadami rekrutacji do danego oddziału.
Wniosek kandydata będzie rozpatrywany kolejno w każdym oddziale lub grupie rekrutacyjnej, które zostały umieszczone na jego liście preferencji. Kandydat zostanie zakwalifikowany do wskazanego na liście preferencji oddziału lub grupy rekrutacyjnej, jeśli uzyska odpowiednią liczbę punktów. Kandydat może zostać zakwalifikowany tylko do jednego oddziału lub grupy rekrutacyjnej.
Przykład: Jeżeli do grupy Z (jedno miejsce) kandyduje dwóch kandydatów: uczeń A z pierwszej preferencji ma 73 punkty, uczeń B z drugiej preferencji ma 89 punktów, to do grupy zostanie zakwalifikowany:
Nie, kandydat może zostać zakwalifikowany tylko do jednego oddziału lub grupy rekrutacyjnej. Wniosek kandydata będzie rozpatrywany kolejno w każdym oddziale lub grupie rekrutacyjnej, które zostały umieszczone na liście preferencji. Kandydat jest kwalifikowany do oddziału/grupy rekrutacyjnej, który jest przez niego najbardziej preferowany i do którego może się zakwalifikować na podstawie uzyskanej liczby punktów (przy określonym limicie miejsc).
Przykład: Uczeń wskazał na liście preferencji 7 oddziałów lub grup rekrutacyjnych i zabrakło mu punktów do oddziału lub grupy rekrutacyjnej z pierwszej preferencji. Mógłby zostać zakwalifikowany do oddziału lub grupy rekrutacyjnej z drugiej, czwartej i piątej preferencji. W takiej sytuacji zostanie zakwalifikowany do oddziału lub grupy rekrutacyjnej z drugiej preferencji, ponieważ znajduje się ona najwyżej na liście preferencji kandydata.
Nie, przydział odbywa się na podstawie liczby punktów uzyskanych przez kandydata.
Przykład: Paweł i Ewa kandydują do tego samego oddziału o nazwie 1b w Technikum X, ale wybrali ten oddział w innej kolejności. Ewa umieściła oddział 1b w Technikum X jako pierwszy wybór na liście preferencji, a następnie inne oddziały. Paweł umieścił natomiast oddział 1b w Technikum X na czwartym miejscu na swojej liście preferencji. Okazało się, że obydwoje dostali się do tego samego oddziału 1b w Technikum X.
Pawłowi zabrakło punktów, aby zostać zakwalifikowanym do oddziałów umieszczonych na jego liście na trzech pierwszych pozycjach. Otrzymał jednak najwyższą liczbę punktów w oddziale 1b w Technikum X i znalazł się na pierwszym miejscu na liście zakwalifikowanych do tego oddziału. Ewa miała mniej punktów, ale wystarczająco dużo, aby znaleźć się na liście zakwalifikowanych do tego oddziału.
Tak, kandydat, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, może ubiegać się o przyjęcie do oddziału ogólnodostępnego. Taki kandydat przyjmowany jest na takich samych zasadach jak kandydaci, którzy nie posiadają orzeczenia, czyli na podstawie uzyskanej liczby punktów.
Dyrektor szkoły wybiera natomiast osoby do części integracyjnej oddziałów integracyjnych, jeśli kandydat ubiegał się o przyjęcie również do niej. Kandydat, który ubiega się o przyjęcie do części integracyjnej oddziału integracyjnego składa kopię orzeczenia w każdej szkole z oddziałami integracyjnymi, którą wskazał we wniosku.
Taki kandydat może ubiegać o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej do szkół, w których po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego będą wolne miejsca. Listę takich szkół ogłosimy w elektronicznym systemie w zakładce „Wolne miejsca” oraz na stronie: edukacja.warszawa.pl.
Rekrutacja uzupełniająca będzie prowadzona bez użycia elektronicznego systemu naboru.