Patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Patronka - opiekunka uczniów

Jeśli zgłębimy życiorys świętej Teresy, możemy spostrzec, iż nie miała ona łatwego dzieciństwa. Rozpieszczana przez siostry, jako najmłodsza z rodzeństwa i hołubiona przez ukochanego ojca, była nadwrażliwa, zdarzało się, że płakała niemal bez powodu. Wszelkie niepowodzenia i upokorzenia przeżywała dość boleśnie. Ucząc się na pensji u sióstr benedyktynek doświadczała niezrozumienia ze strony nauczycieli. Doznawała przykrości i złośliwości także od koleżanek. Swoje szkolne lata Teresa tak opisuje:
"Często słyszałam, że czas spędzony w szkole jest najlepszym i najprzyjemniejszym okresem w życiu. Niestety, w moim przypadku tak nie było; pięć lat, które w niej spędziłam, to lata najsmutniejsze w moim życiu (...)"
Święta Teresa przeżywała trudności w latach szkolnych, dlatego może zrozumieć różne, dzisiejsze problemy uczniów.
Jej późniejsze życie zakonne także nie było łatwe. Plan dnia przewidywał wiele obowiązków, m. in.: bardzo wczesne wstawanie, skromne posiłki, zachowanie milczenia w pewnych porach dnia, posłuszeństwo. Dobrowolne poddanie się przez Teresę tym doświadczeniom i dyscyplinie sprawia, że opieka świętej staje się wielką pomocą dla uczniów, również poddanych wymaganiom szkolnym.

Patronka - opiekunka nauczycieli

Jako mistrzyni nowicjatu w zakonie karmelitanek święta Teresa jest bliska powołaniu nauczyciela. Jedna z rzeźb nieopodal bazyliki w Lisieux została wręcz nazwana "ŚWIĘTA TERESA NAUCZYCIELKA".
W swoich pismach pracę nauczyciela Mała Teresa przyrównuje do pracy ogrodnika:
"Pan Bóg nie potrzebuje nikogo do wykonywania swego dzieła, ale tak jak pomaga wytrawnemu ogrodnikowi wyhodować rzadkie i delikatne rośliny, dając mu do tego potrzebną wiedzę, sobie zaś zastrzegając dawanie im wzrostu, tak samo i Jezus chce, aby mu pomagano."
Cytat ten zamieściliśmy w uroczystej uchwale podpisanej przez Radę Szkoły, Radę Pedagogiczną i uczniów.

Patronka mieszkająca w Podkowie Leśnej

W Podkowie Leśnej usytuowany jest Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kaplicy zgromadzenia znajdują się relikwie świętej. Dzięki temu zaznacza się również jej fizyczna obecność.

Aktualności klasowe

27-11-2018
Autor: Kamil Urbański
Pielgrzymka do Rokitna

Ze sztandarami w dłoniach idziemy w pielgrzymce do cudownego oblicza Matki Bożej Rokitniańskiej. 

27-11-2018
Autor: Kamil Urbański
Lekcja z mitologią

Spotkanie z mitologią na lekcji języka polskiego :)

27-11-2018
Autor: Kamil Urbański
Święto Niepodległości

Uroczyste świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

16-04-2019
Autor: Kamil Urbański
Paczka dl kombatantów

To już kolejny rok, jak klasy przygotowują paczkę dla kombatantów. Po raz kolejny klasa pokazała swoje serce i dobroczynność, dzieląc się darami. W paczce znalazły się produkty żywnościowe, chemia gospodarcza, książki no i oczywiście zrobiliśmy laurkę z życzeniami wielkanocnymi. 

16-04-2019
Autor: Kamil Urbański
Warsztaty z Panią Anią

W pierwszym i drugim trymestrze klasa uczestniczyła w warsztatach, które prowadziła Pani Ania. Na zajęciach rozmawiliśmy o sprawach klasowych, poszerzaliśmy wiedzę o szacunku, zastanawialiśmy się jak budować dobrą atmosferę. Część teoretyczna zajęć odbywała się w klasie a praktyzczna na auli. Finalnie podpisaliśmy kontrakt, który jest naszym zobowiązaniem do praktycznej pracy nad sobą. Były to wartościowe zajęcia. Dziękujemy Pani Ani za zaangażowanie i prowadzenie warsztatów.

16-04-2019
Autor: Kamil Urbański
Wyjście do kina na pierwszy dzień wiosny.

Rozpoczęcie wiosny postanowiliśmy uczcić wyjściem do kina i na pizzę. Wybraliśmy się pciągiem WKD do kina w CH Złote Tarasy. Był to fajnie spędzony czas. Mogliśmy wspólnie spędzić czas, w miłej, spontanicznej atmosferze ciesząc sie faktem nadejscia wiosny i wycieczki.

16-04-2019
Autor: Kamil Urbański
Wystawa "Śladami Jezusa"

W Wielki Poniedziałek klasy 5a oraz 5b pojechały na multimedialną wystawę "Śladami Jezusa". Wystawa znajduje się przy Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie. Wystawa przedstawia całościowo życie i działalność Jezusa, omawia również historię chrześcijaństwa wykorzystując przy tym współczesne rozwiązania techniczne i multimedialne. To wyjątkowe miejsce pozwoliło nam poczuć się nie tyle jak widz ale bardziej jaki pielgrzym uczestniczący w "historii zbawienia", którą przygotował dla nas Bóg. Dowiedzieliśmy wiele o wydarzeniach sprzed 2 tys.lat, mogliśmy zobaczyć jak wygląda korona cierniowa, srebrniki, bicz czy gwoździe i włócznia. Zobaczyliśmy jak wygląda całun turyński, całun z Manopello czy chusta z Oviedo. Zobaczyliśmy miejsce śmierci Jezusa - Golgotę oraz znajdujący się po drugiej stronie, przy gaju oliwnym, w odległości około 70 metrów grób. Dowiedzieliśmy się istotnych informacji z historii chrześcijaństwa. Wystawa była niezwykłym doświadczeniem.

08-10-2018
Autor: Kamil Urbański
Wycieczka klasowa do Serpelic

W dniach 4-5 października odbyła się wycieczka klasowa. Pojechaliśmy do Serpelic, miejscowości położonej nad Bugiem. Mogliśmy poznać i cieszyć się nadbużańskim krajobrazem. Zwiedziliśmy również zamek-zbrojownię w Liwie oraz stadninę koni w Janowie Podlaskim. Na wycieczce bawiliśmy się dobrze zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem przy ognisku. Nie zabrakło także miejsca na Mszę Świętą i spowiedz w pierwszy piątek miesiąca.

06-11-2018
Autor: Kamil Urbański
Wycieczka do Teatru Guliwer na spektakl "Przyjaciel Automateusza"

We wtorek, 6 listopada klasy piąte wybrały się do Teatru Guliwer na spektakl "Przyjaciel Automateusza". Przedstawienie powstało na kanwie zbioru "Bajki Robotów" Stanisława Lema. Robot Automateusz wraz z jego przyjacielem Wuchem zabrali nas w interaktywną podróż pełną przygód, do swiata fantazji, techniki i fizyki. Historia poucza, że szansa jedna na 400 tysięcy może się spełnić a wiara w niemożliwe ma sens. Po inscenizacji odbyła się krótka lekcja teatralna podsumowująca sztukę.