Patronka - św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Patronka - opiekunka uczniów

Jeśli zgłębimy życiorys świętej Teresy, możemy spostrzec, iż nie miała ona łatwego dzieciństwa. Rozpieszczana przez siostry, jako najmłodsza z rodzeństwa i hołubiona przez ukochanego ojca, była nadwrażliwa, zdarzało się, że płakała niemal bez powodu. Wszelkie niepowodzenia i upokorzenia przeżywała dość boleśnie. Ucząc się na pensji u sióstr benedyktynek doświadczała niezrozumienia ze strony nauczycieli. Doznawała przykrości i złośliwości także od koleżanek. Swoje szkolne lata Teresa tak opisuje:
"Często słyszałam, że czas spędzony w szkole jest najlepszym i najprzyjemniejszym okresem w życiu. Niestety, w moim przypadku tak nie było; pięć lat, które w niej spędziłam, to lata najsmutniejsze w moim życiu (...)"
Święta Teresa przeżywała trudności w latach szkolnych, dlatego może zrozumieć różne, dzisiejsze problemy uczniów.
Jej późniejsze życie zakonne także nie było łatwe. Plan dnia przewidywał wiele obowiązków, m. in.: bardzo wczesne wstawanie, skromne posiłki, zachowanie milczenia w pewnych porach dnia, posłuszeństwo. Dobrowolne poddanie się przez Teresę tym doświadczeniom i dyscyplinie sprawia, że opieka świętej staje się wielką pomocą dla uczniów, również poddanych wymaganiom szkolnym.

Patronka - opiekunka nauczycieli

Jako mistrzyni nowicjatu w zakonie karmelitanek święta Teresa jest bliska powołaniu nauczyciela. Jedna z rzeźb nieopodal bazyliki w Lisieux została wręcz nazwana "ŚWIĘTA TERESA NAUCZYCIELKA".
W swoich pismach pracę nauczyciela Mała Teresa przyrównuje do pracy ogrodnika:
"Pan Bóg nie potrzebuje nikogo do wykonywania swego dzieła, ale tak jak pomaga wytrawnemu ogrodnikowi wyhodować rzadkie i delikatne rośliny, dając mu do tego potrzebną wiedzę, sobie zaś zastrzegając dawanie im wzrostu, tak samo i Jezus chce, aby mu pomagano."
Cytat ten zamieściliśmy w uroczystej uchwale podpisanej przez Radę Szkoły, Radę Pedagogiczną i uczniów.

Patronka mieszkająca w Podkowie Leśnej

W Podkowie Leśnej usytuowany jest Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W kaplicy zgromadzenia znajdują się relikwie świętej. Dzięki temu zaznacza się również jej fizyczna obecność.

Aktualności klasowe

22-12-2017
Autor: Kamil Urbański
Tradycyjne kupowanie i ubieranie choinki w klasie

To już kolejny rok jak klasa 4a wybrała się po choinkę. W tym roku drzewko kupiliśmy we wtorek (21.12) przed świętami Bożego Narodzenia. Cała klasą wybraliśmy się do punktu sprzedaży choinek ulokowanego przy postoju taksówek. Wybraliśmy najładniejsze drzewko. Z ochotą i zaangażowaniem sił chłopców donieslismy choinkę do klasy, po czym dziewczynki przystroiły drzewko świąteczne. Teraz wygląda pięknie...jak cała nasza klasa.

(link do zdjęć)

16-11-2017
Autor: Kamil Urbański
Wyjazd do teatru Lalka na spektakl Król Maciuś I...

W czwartek 16 listopada klasa 4a pojechała do Warszawy do Teatru Lalka na spektakl Król Maciuś I. Sztuka była bardzo interesująca i fascynująca. Dodatkową atrakcją był przejazd koleją WKD.  Dzień spędziliśmy bardzo przyjemnie.

16-10-2017
Autor: Kamil Urbański
Wycieczka do Stajni Wilga...

W poniedziałek klasy 4a i 4b pojechały na jednodniowy wyjazd integracyjny do Stajni Wilga, dworku położonego w lesie około 80 km od Podkowy Leśnej. Na miejscu uczyliśmy się szyfrowac i rozszyfrowywac informacje. Uczyliśmy się dzialania i pracy z kompasem w trakcie leśnych podchodów. Szukaliśmy skarbów wykrywaczami metali. Po czym na koniec mieliśmy ognisko i czas wolny na dworkowym placu zabaw. Wyjazd był dobrze spędzonym czasem przez klasy w terenie.

...trochę zdjęć...

15-12-2017
Autor: Kamil Urbański
Wyjazd do teatru Guliwer na spektakl "Gwiazdka"

W środę, 13 grudnia klasy 4a i 4b pojechały do Warszawy do Teatru Guliwer na świateczny spektakl "Gwiazdka". Inscenizacja to skrzące się śmiechem, muzyką i tańcem przedstawienie, podczas którego mogliśmy poznać święta z zupełnie innej strony! Osnową  świątecznego spektaklu są trzy przeplatające się ze sobą historie. Każda z nich zwraca uwagę na inny aspekt tego niezwykłego czasu. Przedstawienie zabiera widzów w podróż po tym szczególnym czasie, który dla niektórych jest okresem radosnego oczekiwania, a dla innych chwilą wyciszenia i oderwania od codzienności. Przezabawna drużyna Mikołaja bawi się pakując prezenty, samotna kobieta spędza czas w pustym mieszkaniu, a pastuszkowie zmierzają do stajenki, by przywitać Dzieciątko. Wszystkim przewodzi tytułowa Gwiazdka

galeria

11-10-2017
Autor: Kamil Urbański
Poznajemy Podkowę Leśną...

We wtorek 10 października wybralismy sie na zwiedzanie Podkowy Leśnej. Poznaliśmy historię miasta oraz zobaczyliśmy ważniejsza dla miasta miejsca. Byli z nami Pani Justyna, Pani Kasia oraz Pan Kamil.