Patron - św. Hieronim

Gdy mówimy: "święty Hieronim", przychodzą nam na myśl dwie sprawy, które dadzą się zamknąć w słowach: "Biblia" i "języki". Rozważania związane ze świętym Hieronimem jako patronem naszego gimnazjum kierują uwagę na te dwa zagadnienia. Jakie ma być gimnazjum imienia świętego Hieronima?

Gimnazjum takie jak wszystkie
Nasza szkoła niewiele różni się od innych gimnazjów w Polsce. Podobnie jak one jesteśmy zobowiązani do prowadzenia zajęć edukacyjnych według programów zawartych w ministerialnym dokumencie zwanym "Podstawą programową". To jednak tylko "podstawa". Chcielibyśmy wychodzić ponad ten obowiązek i realizując go budować określony, indywidualny kierunek wszelkich przedsięwzięć edukacyjnych i wychowawczych, podejmowanych przez całą społeczność naszego gimnazjum. Kierunek ten wyznaczył sam patron: święty Hieronim, Doktor Kościoła.

Biblia w gimnazjum
Pragniemy, aby Biblia stała się podręcznikiem życia dla całej szkolnej społeczności: nauczycieli, uczniów, rodziców. Święty Hieronim powtarzał, iż "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa". Potrzebne jest więc najpierw zdobycie odpowiedniej wiedzy, potem zaś jej ciągłe pogłębianie, by słowa zawarte w Biblii stały się dla nas duchowym drogowskazem. Czytanie Pisma Świętego, poparte gruntowną wiedzą biblijną, powinno przynosić duchowe owoce.

Języki
Hieronim ze Strydonu jako człowiek wszechstronnie wykształcony był również ogromnie wrażliwy na piękno mowy i języka, którym posługiwał się na co dzień. Uczył się także języków obcych, poświęcając na naukę nawet godziny nocne. Oprócz łaciny znał również języki: hebrajski, grecki i aramejski. Idąc za przykładem naszego patrona pragniemy szczególną troską otoczyć ćwiczenie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Kładziemy też nacisk na naukę języków obcych. W naszym gimnazjum prowadzona jest zindywidualizowana nauka angielskiego - w zależności od poziomu zaawansowania uczniów - oraz nauka języka niemieckiego lub francuskiego (do wyboru) jako przedmiotu nadobowiązkowego.

11-09-2018
Heroldowie Ewangelii w naszej szkole

We wtorek, 11 września do naszej szkoły przybyli Heroldowie Ewangelii. Niosąc orędzie Matki Bożej Fatimskiej zachęcali nas do modlitwy różańcowej. Nasi goście opowiedzieli nam także o swoim stowarzyszeniu, wyjaśnili symbolikę noszonych habitów. Duchowość wspólnoty skupia się wokół Eucharystii,Ewangelii oraz kultu Matki Bożej. Serdecznie dziękujemy za wizytę i wspólną modlitwę.

10-09-2018
XXXI Pielgrzymka do Rokitna

Podkowiańska społeczność uczestniczyła w XXXI pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej. Tegoroczna pielgrzymka zbiega się z setną  rocznicę odzyskania niepodległości. W Rokitnie umieszczony jest cudowny obraz Matki Boskiej Rokitiańskiej Wspomożycielki Prymasów.

W niedzielę, 9  września o poranku pelgrzymi wyruszyli w droge, aby po przejściu 9 km dojść do Sanktuarium na uroczystą Mszę świętą na godzinę 11.30. W tegorocznej pielgrzymce uczniowie przygotowali klasowe sztandary. Pielgrzymka była pełna modlitwy, śpiewów oraz medytacji. Pośród pątników byli również pielgrzymi z naszych szkół: rodzice, uczniowie i nauczyciele. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tym wspólnym modlitewnym wydarzeniu. W tegorocznej pielgrzymce brało dział ponad 200 osób.

05-09-2018
Autor: Aleksandra Mazanek
Wybory do Samorządu Szkolnego

Zostań nowym przewodniczącym samorządu szkolnego!

Kandydat z kl. 4-8 i III gimn. powinien być kreatywny, przedsiębiorczy, pomysłowy, dbać o dobro szkoły i sprawy uczniowskie.

Jeżeli spełniasz te kryteria, to zgłoś swoją kandydaturę do opiekunów Samorządu

p. Emilii Jedlińskiej i p. Aleksandry Mazanek

do 21.09- zgłaszanie kandydatur

24.09-28.09- wszelkie formy agitacji wyborczej (plakaty, ulotki)

01.10– na 6 godzinie lekcyjnej przedstawienie programów wyborczych kandydatów

WYBORY 3 października!!!

03-09-2018
Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Rozpoczął się rok szkolny. Tegoroczna inauguracja była szczególną ze względu na oddanie do użytku nowego skrzydła szkoły. Jak co roku społeczność szkolna zgromadziła się  na uroczystych Mszach Świętych dla klas 0-6  Szkoły Podstawowej św. Teresy oraz dla klas 7 Szkoły Podstawowej św. Teresy i 3 klas Gimnazjum św. Hieronima.

U progu nowego roku szkolnego życzymy całej społeczności szkolnej, aby czas nabywania mądrości i przyswajania nowej wiedzy był fascynującą przygodą!

01-09-2018
Spotkanie formacyjne nauczycieli na rok szkolny 2018/2019

W sobotę,  1 września odbyło się spotkanie formacyjne nauczycieli Szkoły Podstawowej św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz Gimnazjum św. Hieronima w Ośrodku dla Ociemniałych w Laskach. Dzień skupienia jest formą przygotowania duchowego na nowy rok szkolny. Pedagodzy uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej przez ks. Jacka oraz konferencjach prowadzonych przez ks. Tomasza, w których kapłan przybliżył życie i przesłanie naszej patronki, św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

26-06-2018
Autor: Marzena Prądzyńska
Egzamin gimnazjalny 2018 - Podkowa Leśna najlepsza w Polsce!

Burmistrz Podkowy Leśnej, pan Artur Tusiński opublikował zestawienie wyników egzaminu gimnazjalnego.

ŚREDNIA WYNIKÓW W GMINIE PODKOWA LEŚNA JEST NAJWYŻSZA W POLSCE!

Poniżej link do artykułu, w którym znajdą Państwo porównanie osiągnięć podkowiańskich szkół oraz wyniki na tle województwa i kraju:

15-06-2018
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018

W piątek, 15 czerwca otrzymaliśmy wyniki egzaminu gimnazjalnego, który odbył się w kwietniu 2018 r.

Klikając na poniższy link możemy zapoznać się z rezultatami naszych gimnazjalistów na tle miasta Podkowa Leśna, powiatu grodziskiego, województwa mazowieckiego i kraju.