Patron - św. Hieronim

Gdy mówimy: "święty Hieronim", przychodzą nam na myśl dwie sprawy, które dadzą się zamknąć w słowach: "Biblia" i "języki". Rozważania związane ze świętym Hieronimem jako patronem naszego gimnazjum kierują uwagę na te dwa zagadnienia. Jakie ma być gimnazjum imienia świętego Hieronima?

Gimnazjum takie jak wszystkie
Nasza szkoła niewiele różni się od innych gimnazjów w Polsce. Podobnie jak one jesteśmy zobowiązani do prowadzenia zajęć edukacyjnych według programów zawartych w ministerialnym dokumencie zwanym "Podstawą programową". To jednak tylko "podstawa". Chcielibyśmy wychodzić ponad ten obowiązek i realizując go budować określony, indywidualny kierunek wszelkich przedsięwzięć edukacyjnych i wychowawczych, podejmowanych przez całą społeczność naszego gimnazjum. Kierunek ten wyznaczył sam patron: święty Hieronim, Doktor Kościoła.

Biblia w gimnazjum
Pragniemy, aby Biblia stała się podręcznikiem życia dla całej szkolnej społeczności: nauczycieli, uczniów, rodziców. Święty Hieronim powtarzał, iż "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa". Potrzebne jest więc najpierw zdobycie odpowiedniej wiedzy, potem zaś jej ciągłe pogłębianie, by słowa zawarte w Biblii stały się dla nas duchowym drogowskazem. Czytanie Pisma Świętego, poparte gruntowną wiedzą biblijną, powinno przynosić duchowe owoce.

Języki
Hieronim ze Strydonu jako człowiek wszechstronnie wykształcony był również ogromnie wrażliwy na piękno mowy i języka, którym posługiwał się na co dzień. Uczył się także języków obcych, poświęcając na naukę nawet godziny nocne. Oprócz łaciny znał również języki: hebrajski, grecki i aramejski. Idąc za przykładem naszego patrona pragniemy szczególną troską otoczyć ćwiczenie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Kładziemy też nacisk na naukę języków obcych. W naszym gimnazjum prowadzona jest zindywidualizowana nauka angielskiego - w zależności od poziomu zaawansowania uczniów - oraz nauka języka niemieckiego lub francuskiego (do wyboru) jako przedmiotu nadobowiązkowego.

Dokumenty

Biuletyn szkolny

Aktualności

14-02-2018
Autor: Kamil Urbański
Rozpoczynamy Wielki Post

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w tym dniu w Eucharystii, w czasie której księża posypywali nasze głowy popiołem na znak pokuty. Ten widoczy symbol ma zmobilizować nas do podjęcia nawrócenia w czasie 40 dni postnych. Ksiądz Krzysztof przypomniał, że w Wielkim Poście, który jest jak olimpiada, zobowiązani jesteśmy do podejmowania postanowień, tj. planów treningowych, takich które będą adekwatne i przydatne w walce ze słabościami i grzechami. Powinniśmy wsłuchiwać się w Ducha świętego, który służy nam pomocą, jest jak trener.

12-02-2018
Autor: Kamil Urbański
Szkolna drużyna robotyczna „iKings” jedzie na finał Międzynarodowego Konkursu Robotycznego First Lego League 2018

Szkolna drużyna robotyczna "iKings" zakwalifikowała się do ostatniego etapu Międzynarodowego Konkursu Robotycznego First Lego League Edycja 2018. W weekend, 10-11 lutego uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach półfinału Europy Południowo-Wschodniej w Łodzi (FLL Semi Final Southeast). Równolegle odbywały się półfinały FLL Semi Final Austria, FLL Semi Final Middle, FLL Semi Final Northeast, FLL Semi Final Southwest, FLL Semi Final West oraz FLL Semi Final Switzerland). Łącznie rozgrywki półfinałowe odbyły się w 7 regionach, w których wystartowały 133 drużyny. Konkurs składa się z 4 części: Robot Design, Team-work, Research - Hydrodynamics oraz najbardziej emocjonująca część Robot Game. W półfinale w Łodzi startowało 27 zagranicznych zespołów. Według rankingu drużyna „iKings" jest drugą najlepszą drużyną w Polsce oraz jest wśród 26 drużyn finałowych! Finał odbędzie się w Niemczech w Akwizgranie (Aachen) w dniach 17-18 marca. 

 

Skład „iKings":

SP

 • Katarzyna Kozak 4a
 • Piotr Kozak 6a
 • Wiktor Bartnik 6b
 • Witold Gryżewski 6b
 • Paulina Jankowicz 7b
 • Zuzanna Rzewuska 7b

GIM

 • Mikołaj Domański 3A
 • Patryk Jankowicz 3A
 • Filip Kubicki 3A

trenerzy:

 • Pan Marek Kozak
 • Pan Kamil Urbański
 • Pan Tomasz Gryżewski

Podziękowania za zaangażowanie i pomoc dla: 

 • Pana Roberta Bartnika

Udział drużyn na poszczególnych etapach konkursu:

 • w etapach regionalnych wystartowały 982 drużyny (w Polsce wystartowało 38 drużyn)
 • w półfinałach wystartowały 133 drużyny
 • do finału zakwalifikowało się 26 drużyn

Serdecznie gratulujemy!

09-02-2018
Autor: Marzena Prądzyńska
Międzynarodowe Targi Edukacyjne

Podczas XXIX edycji Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 22 - 24 lutego zaprezentują się szkoły - Licea i Technika oraz uczelnie z całego kraju i z zagranicy.

Szczegóły:

http://salon.perspektywy.pl/2018

 

08-02-2018
Autor: Kamil Urbański
Bal karnawałowy - galeria zdjęć

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć z balu karnawałowego:

30-01-2018
Autor: Mariusz Traczyk
Zajęcia pływackie wznowimy 1 marca 2018

Po zimowej przerwie zajęcia pływackie wznowimy 1 marca br.

Na przerwę w lutym decydujemy się z powodu tradycyjnie bardzo małej frekwencji.

 

22-01-2018
Autor: Aleksandra Mazanek
Wyniki Konkursu "Deutschfreund"

Blisko 7 tys. uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zmierzyło się 15 listopada 2017 z zadaniami Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego Deutschfreund. W językowej  rozgrywce wyłoniono 151 laureatów.

Wyniki naszych uczniów:

Kl.7

 Izabela Imms – 22 miejsce w województwie, 88 w kraju

Kl.II gimnazjum

Daniel Mazanek- 1 miejsce w województwie, 1 w kraju (100%) –nagrodą jest tygodniowy pobyt na Obozie Talentów w Serpelicach

Franciszek Gwiazda (79, 218)

Krzysztof Król (135, 420)

Mikołaj Syska (158, 536)

Kl.III gimnazjum

Stanisław Gwiazda (92, 292)

Julia Marchel (112, 359)

Filip Parobczyk (141, 473)

Michał Łopaciuk (194, 631)

Wojciech Kuryłło (208, 665)

Mikołaj Domański (211, 676)

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

19-01-2018
Autor: Marzena Prądzyńska
Osiągnięcia uczniów gimnazjum z języka angielskiego
Uczniowie Gimnazjum z sukcesem biorą udział w wielu konkursach z języka angielskiego. Oto wyniki ich pracy.
 
1. English High Flier - ogólnopolski konkurs języka angielskiego
 
Klasy II Gimnazjum
Jan Pepliński - dyplom bardzo dobry 123,75 punktów (14 miejsce w województwie, 30 miejsce w kraju)
Jasper Batty - 110 p. ( odpowiednio miejsca 49 i 97)
Krzysztof Król - 95 p. (122 i 232)
Marcin Wojtkowski 91,25 (142 i 282)
Agata Rączkowiak 86,25 (168 i 332)
Edyta Korach 82,5p. (186 i 275)
Piotr Wojtkowski 75 p. (215 i 460)
Zofia Pohrybieniuk 72,25p. 232 i 501
Jan Ginał 71p. 245 i 521
Franciszek Gwiazda 62,5 (293 i 632)
 
Klasy III Gimnazjum
Zofia Płochocka 112,5p. (113 i 186) dyplom dobry
Cecylia Zdebiak 110p. (123 i 209)
Wojtek Gawałkiewicz 108,75 (135 i 229)
 
2. Jasper Batty został zakwalifikowany do drugiego, finałowego etapu
Warszawskiego Gimnazjalnego  Konkursu Języka Angielskiego BEDNARSKA MATTERS. (Konkurs z listy rekomendowanych przez Kuratorium Mazowieckie) Temat konkursu Podróżowanie i turystyka.
 
3. Jan Pepliński walczy w kolejnej części Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego (OJAG). Po napisaniu trzech testów stacjonarnych i on-line przygotowuje film na temat "Czy inny oznacza gorszy? Czy w dzisiejszych czasach bycie tolerancyjnym jest w pełni możliwe?".
 
4. Jasper Batty i Cecylia Zdebiak uzyskali bardzo wysokie wyniki w II etapie Mazowieckiego Konkursu Kuratoryjnego.
 
Anna Walewska
18-01-2018
Autor: Kamil Urbański
Wyniki I etapu konkursu HIERONYMUS 2018

Do drugiego etapu Gimnazjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej HIERONYMUS 2018 dostali się następujący uczniowie:

2A:

 • Edyta Korach
 • Maria Kowalska

 

 • etap rejonowy odbędzie się 3 marca (sobota) o godz. 13:00 w Gimnazjum nr 82 im. Kotarbińskiego, ul. Czumy 8, w Warszawie.
 • II etap – Ten etap przeprowadza Wojewódzka Komisja, powołana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Na tym etapie uczestnik rozwiązuje test trwający 50 min i zawierający 50 pytań. Test składa się z pytań otwartych i zamkniętych sprawdzających: treść i wiedzę teologiczną zawartą w komentarzach teologicznych, dotyczącą Ewangelii Synoptycznych (Mk; Mt; Łk) oraz treści Dwóch Listów św. Piotra (1-2P).

Serdecznie gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy!

18-01-2018
Autor: Artur Błażejak
Puchar Króla jest nasz!

       Dwa dni po naszym zimowisku, w Szkole Samorządowej rozegrana została druga edycja turnieju o Puchar Króla dla szkół podstawowych. W tym roku do rywalizacji przystąpiło dwanaście zespołów, po sześć w kategorii dziewcząt i chłopców. Reprezentowali oni : Michałowice, Rusiec, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Teresin i oczywiście Podkowę Leśną.  Naszą szkołę dzielnie reprezentowały drużyny dziewcząt w składzie: Dominika Jurkowska ( bramkarz), Marcelina Cudna, Paulina Jankowicz, Weronina Siedlecka, Zuzia Rzewuska, Zosia Mrzygłód, Zosia Łada, Nadia Wiśnik i chłopców: Franek Szulc (bramkarz), Tymek Jaworski, Iwo Bieniasz, Kornel Siwek, Hubert Stajniak, Marcel de Virion, Michał Świtkiewicz, Piotr Biczel, Jeremi Sadkowski, Jakub Dumicz, Jeremi Bieniasz.  Żeńska część naszej reprezentacji z powodu wcześniejszych kontuzji pięciu  zawodniczek, grała w bardzo okrojonym składzie mając na zmianie tylko jedna koleżankę. Dziewczętom rywalizacja w grupie przyniosła drugie miejsce i z tej pozycji wyszły do rozgrywek półfinałowych. Tu jednak uległy faworytom turnieju – drużynie z Jaktorowa, a przegrywając mecz z  dziewczynami z Podkowy 1, zajęły czwarte miejsce.

Chłopcy podobnie jak dziewczęta z grupy wyszli na drugim miejscu, przegrywając w niej z Michałowicami. W meczu półfinałowym podobnie jak dziewczęta, trafili na zespół z Jaktorowa ale pokonali ich 10-3 i w finale czekała ponowna przeprawa z Michałowicami. Do tego meczu trzeba było się specjalnie przygotować gdyż przegrana w grupie wymagała pewnych zmian w taktyce. Już w pierwszych minutach meczu okazało się, że zmiany przynoszą oczekiwany skutek lecz przeciwnicy nie byli dłużni. Gole wpadały raz do jednej, raz do drugiej bramki. Taki stan udało się utrzymać do końca meczu, który zakończył się moim „ulubionym”  wynikiem 8 : 8. Nie udało się wygrać meczu ale nie przegraliśmy trzema bramkami, jak to miało miejsce w grupie. Jak się okazało zarówno chłopcy z Podkowy jak i Michałowic mięli taki sam stosunek strzelonych i obronionych bramek, dlatego sędzia zawodów zdecydował - rzuty karne. W bramce oczywiście Franek Szulc, a strzelcami zostali Iwo, Tymek i Kornel. Wszyscy strzelcy z obu drużyn umieścili piłkę w siatce bramki, jednak pierwszy rzut zawodnika z Michałowic okazał się wykonany nieprawidłowo. Oderwał on wykroczna stopę podczas rzutu i obie sędziny uznały ten rzut za nieważny. Wynik rzutów karnych brzmiał 3:2 dla szkoły z Podkowy! Wszystko stało się jasne, chłopcy ze Szkoły św. Teresy zdobyli Puchar Króla! Gratulujemy!!

 

17-01-2018
Autor: Marzena Prądzyńska
Konkurs filozoficzny W drodze ku mądrości

Trzy uczennice z Gimnazjum: Maja Szybińska,  Magda Teperek  i Ola Zdanowska, zostały zakwalifikowane do Etapu rejonowego Konkursu Filozoficznego:W drodze ku mądrości . Organizuje go  Polskie Towarzystwo Filozoficzne na zlecenie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

W tegorocznym Szkolnym etapie konkursu wzięło udział 19 gimnazjalistów z klas trzecich.

Test był nietypowy, zawierał tylko jedno pytanie zamknięte i wymagał zastosowania rozległej wiedzy i terminów z zakresu filozofii starożytnej.

Następny etap obejmujący również filozofię św. Augustyna i św. Tomasza, odbędzie się 24 lutego. Oprócz pytań szczegółowych, będzie wymagał napisania krótkiego eseju na jeden z zaproponowanych tam tematów.

 

Uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy chęci do dalszej pracy.

Anna Szymaszczyk

15-01-2018
Autor: Marzena Prądzyńska
Wyniki konkursu Alfik Matematyczny 2017

22 listopada 2017 r. 150 uczniów naszych szkół przystąpiło do konkursu matematycznego Alfik.

Do zdobycia było 150 punktów oraz dyplomy i nagrody. Szczególne gratulacje należą się Klarze Powierży z klasy 4a, która wywalczyła 145 punktów, 3. miejsce w województwie mazowieckim oraz 16. w kraju.

Oto uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w klasach:

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASY 2:

1. Łukasz Banasiewicz (klasa 1a)  - 101 pkt.

2. Dominik Słowik - 97,5 pkt.

3. Maria Swat - 82,5 pkt.

KLASY 3:

1. Szymon Łapiński - 120 pkt. (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

2. Marcel Górczynski - 112, 5 pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

3. Sebastian Bernat - 89, 5 pkt.

KLASY 4:

1. Klara Powierża - 145 pkt. (tygodniowy pobyt na obozie w Serpelicach z dopłatą 150 zł)

2. Stanisław Głuszko - 131,25 pkt. (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

3. Magdalena Jaworska - 117pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

KLASY 5:

1. Laura Ryfa - 131 pkt. (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

2. Helena Jędrzejewska - 125 pkt. (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

3. Alicja Madej - 117,5 pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

4. Zofia Ładunkin - 117 pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

5. Amelia Short - 116,5 pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

6. Zuzanna Banasiewicz - 113, 5 (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

KLASY 6:

1. Kamila Zygowska - 130 pkt.  (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

2. Piotr Bors - 115, 5 pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

3. Martyna Bartosiewicz - 113, 75 (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

KLASY 7:

1. Iwo Bieniasz - 128, 5 pkt. (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

2. Eryk Mikulski - 126, 5 pkt. (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

3. Gustaw Szymański - 121, 5 pkt. (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

4. Franciszek Szulc - 120 pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

5. Dominika Jurkowska - 117 pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

GIMNAZJUM

KLASY II:

1. Franciszek Gwiazda - 103 pkt.

2. Krzysztof Król - 99, 5 pkt.

3. Jan Pepliński - 95 pkt.

KLASY III:

1. Stanisław Gwiazda - 125 pkt. (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku)

2. Michał Łopaciuk - 113, 5 pkt. (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku)

3. Maria Rawicka - 106, 25 pkt.

 

 

08-01-2018
Autor: Kamil Urbański
II miejsce naszych uczniów „iKings team” w Regionalny Etapie Międzynarodowego Konkursu Robotycznego First Lego League 2018

W niedzielę 7 stcznia odbył się regionalny etap Międzynarodowego Konkursu Robotycznego First Lego League 2018 na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75, 00-662 Warszawa. 

Nasze szkoły reprezentowała grupa iKings, w skład której wchodzą:

 • Katarzyna Kozak 4a
 • Piotr Kozak 6a
 • Wiktor Bartnik 6b
 • Witold Gryżewski 6b
 • Paulina Jankowicz 7b
 • Mikołaj Domański 3A
 • Patryk Jankowicz 3A

trenerzy:

 • Pan Marek Kozak
 • Pan Kamil Urbański

Dodatkowo w przygotowaniach konkursowych brali udział uczniowie:

 • Zuzanna Rzewuska 7b
 • Antonina Wardak 6b
 • Filip Kubicki 3A.

 iKings Team zajął II miejsce w najważniejszej kategorii uzyskując tytuł "Mistrza FLL", tym samym jedzie na półfinały FLL dla Europy Południowo-Wschodnej do Łodzi, które odbędą się w dniach 10-11 lutego. Dodatkowo zostaliśmy wyróżnieni w podkategoriach zajmując miejsca:

 • 1 miejsce - projekt robota
 • 2 miejsce - projekt badawczy
 • 3 miejsce - praca robota

Trochę wspomnień...

Nasza szkoła już po raz trzeci z rzędu bierze udział w konkursie robotycznym First Lego League. Jest to konkurs o zasięgu międzynarodowym, w którym biorą udział uczniowie w wieku od 9 do 16 roku życia z ponad 80 krajów. Konkurs rozpoczynają etapy regionalne w poszczególnych krajach. W Polsce odbyły się w Warszawie, Poznaniu i Lublinie.

W tym roku przygotowania rozpoczęliśmy od października. Wiadomo jednak, że „nieformalnie" myślimy już o konkursie dużo wcześniej. Skład grupy w tym roku powiększył się do dziesięciu osób. Wraz z trenerami Panem Markiem i Panem Kamilem wzięliśmy się za pracę zarówno na spotkaniach szkolnych i w domach. Podstawą naszych spotkań były lekcje informatyki oraz sobotnie spotkania w szkole. Spotkań w domach i innym czasie lekcyjnym była niezliczona ilość. Ale to wszystko zaowocowało tym, że byliśmy dobrze przygotowani do konkursu. W tym roku szkolnym z pomocą Pana Dyrektora udało się zakupić matę FLL, na której mogliśmy uczyć nasze roboty wykonywania poszczególnych zadań. Zbudowaliśmy dwa roboty. Jeden jeździł w szkole drugi w domu Pana Marka.

Przygotowanie do konkursu i sam konkurs składa się z dwóch głównych części: robotycznej ROBOT GAME i PROJEKTU BADAWCZEGO. Temat projektu badawczego na ten rok to: HYDRODYNAMIKA. W części robotycznej wykorzystując zestawy LEGO MINDSTORMS®  roboty wykonują misje podczas ROBOT GAME, każda misja trwa 2 minuty 30 sekund. Oceniane są miedzy innymi w podkategoriach takich jak: budowa – projekt robota (I miejsce), jazda - praca robota (praca III miejsce). Są również zadanie, w których oceniana jest praca zespołu, który w czasie (4 minut) ma wykonać zadanie podane przez komisję, ta część nazywa się team work. W projekcie badawczym przedstawiliśmy problemy Afryki związane z brakiem wody. Nasz projekt zajął II miejsce w konkursie. Przy tej okazji dziękujemy Pani Ani Szymaszczyk za to, że tak chętnie dzieliła się swoim doświadczeniem z pobytu w Kidongo.

Konkurs zaczął się o godz. 8.45 w budynku Wydziału Matematyki. Można śmiało powiedzieć, że spędziliśmy na zmaganiach cały dzień. Ogłoszenie wyników odbyło się o godz. 16.00. Na konkursie stawiły się różne zespoły z regionu wschodniej Polski. Najpierw odbyły się jazdy testowe robotów. Niestety pierwsza jazda wypadła nam słabo, pojawiła się nerwowość w zespole, ale na szczęście przy drugiej jeździe robot poradził sobie z większością zaprogramowanych zadań. Mogliśmy odetchnąć i ruszyć na kolejne etapy. W uśmiechem na twarzy i pewnością udaliśmy się na etap robot design oraz wykonaliśmy zadanie z etapu team work. Po przerwie na lunch zaprezentowaliśmy projekt badawczy pod tytułem „ Hydrodynamika i Afryka”, na którego prezentację mieliśmy tylko 5 minut. Ostatni etap to misje robotów Robot game 1, 2 i 3. W misjach nasz robot uzyskał największą ilość punktów już w pierwszym przejeździe  - 235p. Dla porównania najwyższe wyniki innych zespołów to 190p. Taka nota pozwoliła nam podejść na spokojnie do jazdy drugiej i trzeciej. Druga nam nie wyszła najlepiej, a w trzeciej uzyskaliśmy po raz kolejny 235p. Walczyliśmy dodatkowo o puchar (niepunktowana konkurencja), jednak GiGi byli lepsi od nas. Również gratulujemy, bo ten team również jedzie do Łodzi.

Po wszystkim zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie drużyny i osób zaangażowanych w pracę zespołu. 

(link do zdjęć)

 

 

 

 

22-12-2017
Autor: Kamil Urbański
Wigilie klasowe w szkole podstawowej i gimnazjum

W ostatnim dniu przed rozjazdem na przerwę świąteczną w Szkole Podstawowej św. Tereski i Gimnazjum św. Hieronima odbyły się wigilie klasowe. Dzień rozpoczął się spotkaniem w kościele parafialnym na Liturgii Słowa, po której zostały poświęcone opłatki wigilijne oraz przekazane klasom betlejemskie światło pokoju, które od wielu lat rozświetla naszą społeczność szkolną. Po liturgii udaliśmy się do swoich klas, aby w intensywnym krzątaniu przygotować wigilie klasowe. Atmosferę świąteczną można było wyczuć w każdym zakamarku naszych szkół. W klasach nie zabrakło wigilijnych potraw, były życzenia świąteczne, prezenty i śpiewanie kolęd. Nauczyciele i uczniowie odwiedzali się nawzajem, aby złożyć sobie życzenia i pobyć chwilę ze sobą w tym szczególnym czasie, powiedzieć sobie nawzajem przepraszam  czy dziękuję.

Klasy 6A i 6B przygotowały JASEŁKA, które zaprezentowały klasom 4-6 sp oraz  7 sp i  gimnazjum. W czwartek odbyły się jasełka w najmłodszych klasach, 0-3 sp. Jak co roku jasełka wyzwalają w nas uczucia radości, miłości i wrażliwości  na drugiego człowieka, a nade wszystko pozwalają nam przenieść się myślami do Narodzenia Chrystusa Pana oraz podjąć refleksję nad naszą teraźniejszością. Jasełkom towarzyszyły słowa "MALEŃKA PRZYSZŁA MIŁOŚĆ". Bardzo dziękujemy najmłodszej klasie - zerówce i paniom Teresie Uszyński i Dorocie Żebrowskiej, klasom szóstym, z którymi przedstawienie przygotowała siostra Adriana oraz wszystkim zaangażowanym osobom  za Jasełka.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

(link do zdjęć)

(link2 do zdjęć)

20-12-2017
Autor: Aleksandra Mazanek
Filmy festiwalowe !!!

 

Szanowni Państwo,

na wspomnienie festiwalowych zmagań:

piosenka na otwarcie- "99 Luftballons",

nasze gwiazdy estrady- nauczyciele- "Iść w stronę słońca"

i piosenka finałowa-  "Przeżyj to sam" w wykonaniu Julii Garlej i wszystkich uczestników festiwalu oraz szanownej publiczności!

https://www.youtube.com/playlist?list=PL-UCwnfqpkLCjmxyUVdsYqrAtUoc_PzJG

 
 
www.youtube.com

 

Pozdrawiam i życzę spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

Aleksandra Mazanek

 

19-12-2017
Autor: Aleksandra Mazanek
Mikołajkowy Festiwal Piosenki z lat 80-tych

Kolejny Mikołajkowy Festiwal Piosenki za nami. Tym razem bawiliśmy się przy przebojach z lat 80-tych. Gospodarzami festiwalu byli Zosia Żelazna i Mikołaj Domański z kl.III A.

Ja zawsze było pięknie, magicznie i kolorowo. Wykonawcy dali z siebie wszystko, a  publiczność stanęła na wysokości zadania, nagradzała nasze gwiazdy gorącym aplauzem i hojnie wsparła swoimi datkami akcję pomocy małej Idze.

Poza naszymi wspaniałymi uczniami, wystąpili też nauczyciele z piosenką "Iść w stronę słońca", a do finałowej piosenki w wykonaniu Julii Garlej "Przeżyj to sam", włączyli się wszyscy wykonawcy i szanowna publiczność. Nasz festiwal zwieńczył wybuch miliona czerwonych serduszek.

Dziękujemy za te wspólnie spędzone chwile!

Oto link do pierwszej części zdjęć. Niedługo film z finałowej piosenki i z występu nauczycieli.

Miłego oglądania!

https://1drv.ms/f/s!AgiH5oiKjTHahcoqToNTMDORcLrOyQ

 

15-12-2017
Autor: Kamil Urbański
Staś Dubielis - laureat konkursu ogólnopolskiego konkursu „Hejter, Hacker, e-obywatel”

Stanisław Dubielis z klasy III b gimnazjum został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Hejter, Hacker, e-obywatel”.  Celem konkursu, zorganizowanego pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jest popularyzacja wiedzy o zjawiskach w cyberprzestrzeni, o bezpieczeństwie w sieci i roli obywatela w budowaniu e-demokracji.  Konkurs ma sprzyjać  podnoszeniu świadomości obywatelskiej wśród młodego pokolenia Polaków. Zadaniem uczestnika konkursu było  napisanie pracy w formie eseju, o treści zgodnej z tematem konkursu. Brała w nim udział młodzież szkolna powyżej 13 roku życia. Gratulacje!

13-12-2017
Autor: Kamil Urbański
Koncert mikołajkowy Zespołu Tańca Irlandzkiego Treblers w obiektywie P. Sylwii Gołeckiej

 

Dzięki uprzejmości p. Sylwii Gołeckiej zamieszczamy link do przepięknych zdjęć z koncertu mikołajkowego zespołu Treblers.

 

Dziękujemy!

 

08-12-2017
Autor: Kamil Urbański
Roraty dla gimnazjum oraz Godzina Łaski

Dziś odbyły się roraty dla uczniów Gimnazjum św. Hieronima. Można było napić się herbatki roratki a następnie zjeść śniadanie adwentowe. W południe miała również  miejsce Godzina Łaski, na którą uczniowie naszych szkół odpowiedzieli wspólną modlitwą różańcową modląc się od godz. 12.00 do 13.00 w dniu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

05-12-2017
Autor: Aleksandra Mazanek
Mikołajki w obiektywie p. Sylwii Gołeckiej

Dzięki uprzejmości p. Sylwii Gołeckiej zamieszczamy link do przepięknych zdjęć z aktywności mikołajkowych.

Dziękujemy!

https://photos.app.goo.gl/U5RPvWNDoe4Dhz292

 https://photos.app.goo.gl/HAIKttWTXuZUUnbm1

04-12-2017
Autor: Kamil Urbański
Mikołajki dla Igi - aktywności szkolne - galeria zdjęć

4 grudnia społeczność Szkoły Podstawowej św. Teresy i  Gimnazjum św. Hieronima rozpoczęła akcję Mikołajki dla Igi. Był to dzień aktywności klasowych. O poranku, po wspólnej modlitwie rozpoczęły się intensywne przygotowania stoisk i sal, aby następnie przez kolejne godziny uczniowie mogli z zaangażowaniem uczestniczyć w różnych działaniach. Tak jak w ubiegłych latach również i w tym roku niczego nie zabrakło. Uczniowie wykazali się wielką pomysłością. Wśród aktywności warto wymienić: loterię, kawiarenki i inne stoiska klasowe (kebaby, wata cukrowa, ciasta i ciasteczka, napoje ciepłe i zimne, game roomy czy pokaz robotów). Można było również kupić różnego rodzaju prace wykonane przez uczniów naszych szkół.  Podsumowanie akcji miało miejsce na  sali gimnastycznej o godz. 13.00. Odbyły się uczniowskie pokazy artystyczne, pokazy tańca oraz mannequin challange. Dziękujemy wszystkim za obecność i hojność!

(galeria)

19-11-2017
Autor: Artur Błażejak
Złoto i Srebro w Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły w Ruścu.

W piątek 17 listopada w Szkole Podstawowej w Ruścu, odbył się Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Szkoły. Do udziału zaproszonych zostało po cztery zespoły u dziewcząt i chłopców. Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym więc wszyscy mieli do stoczenia po trzy mecze. W tej sytuacji każda strzelona i obroniona bramka miała ogromne znaczenie, bowiem podczas sytuacji remisowej, bramki te mogły zdecydować o wygranej w turnieju.

Nasze dziewczęta pierwszy mecz dość pewnie, bo 8:1 wygrały z młodszym składem z Ruśca. Do drugiego meczu wyszły mocno zmotywowane i głodne zwycięstwa. Rywalkami były dziewczęta z Michałowic. Mecz okazał się jednak tak wyrównany, że w pierwszej połowie nie padła żadna bramka. Dziewczyny z Podkowy bardzo mocno musiały się bronić ale i równie mocno i często zmuszały do obrony reprezentantki z Michałowic. Dopiero w drugiej połowie naszym dziewczynom udało się uzyskać jednobramkowe prowadzenie. Niestety niedługo później, rywalki  odrobiły stratę i gra zaczęła się od nowa. W ostatnich sekundach meczu, to jednak przeciwniczkom udało się pokonać naszą bramkarkę i spotkanie skończyło się przegraną 1:2. To spotkanie mocno uderzyło w morale dziewcząt.  Decydujące starcie było jednak przed nimi. Od meczu z drugim (starszym) składem z Ruśca zależało bardzo dużo. Przegrana mogła odebrać dziewczętom  miejsce medalowe, natomiast wysokość wygranej mogła zdecydować o kolorze krążka. Po dość długiej odprawie w szatni, skupione i zmotywowane ruszyły do walki. Bardzo mocna i szczelna praca w obronie pozwoliła po niedługim czasie wyprowadzić skuteczną kontrę, która umocniła dziewczęta w przekonaniu, że mogą wygrać to spotkanie. Dziewczyny z Ruśca jednak nie miały zamiaru łatwo zaprzepaścić zwycięstwa i oddały bardzo dużo strzałów na bramkę, w której stała Dominika. Jednak nasza bramkarka bardzo czujnie i pewnie odpierała te ataki. W rezultacie jedna bramka dla gospodarzy wpadła ale nasze dziewczyny dodały jeszcze trzy i spotkanie zakończyło się wygraną Podkowianek 4:1. W spotkaniach pozostałych zespołów wygrane i przegrane tak się ułożyły, że Michałowice i Rusiec 2 miały również po dwie wygrane i jedną porażkę. Zliczony stosunek bramek uplasował nasze reprezentantki na zaszczytnym drugim miejscu.

              Wśród chłopców poziom gry zaproszonych zespołów był również bardzo równy. Pierwszy pojedynek przypadło nam stoczyć z Michałowicami. Jest to skład, z którym od kilku lat toczymy bardzo wyrównane boje w turnieju Mazovia Cup lub na szczeblu międzypowiatowym u gimnazjalistów. Chłopcy więc wiedzieli, że to spotkanie może być kluczowe w rozstrzygnięciu pozycji medalowych. Począwszy od pierwszego gola, prawie całe spotkanie prowadzili reprezentanci Michałowic. Nasi chłopcy wiedzieli jednak, że walczy się do ostatniego gwizdka. Pod koniec drugiej połowy skutecznie odparty atak przeciwników pozwolił zdobyć wyrównującą bramkę. Zdezorientowani rywale zaczęli popełniać więcej błędów, presja czasu dawała się też we znaki. Na dwadzieścia sekund przed końcem, podczas wyprowadzanego ataku przeciwników, Tymek Jaworski przechwycił podanie na wysokości naszego dziewiątego metra i rozegrał do Kornela Siwka, który ulokował piłkę w bramce Michałowiczan. Rywale bardzo szybko rozpoczęli ale natychmiastowa zmiana naszej obrony spowodowała kolejną utratę piłki i wynik 9:8 dla naszych chłopców został zapisany do protokołu. Drugie spotkanie rozegraliśmy z gospodarzami. Obeszło się bez dramatycznych zmian sytuacji i chłopcy dość pewnie wygrali ten mecz 10:4. Ostatnim spotkaniem był bój z chłopcami z drużyny Legion Pruszków. To zawodnicy klubu sportowego, trenujący piłkę ręczną i wiedzieliśmy, że nimi też będzie ciężka przeprawa. Podczas tego spotkania gole padały na zmianę do jednej bramki i do drugiej. Oba zespoły pieczołowicie przygotowywały każdą akcję. W końcówce, to jednak chłopcom z Podkowy udało się wrzucić z kontry decydującą bramkę i wygraną 6:5 nasi uczniowie zagwarantowali sobie pierwsze miejsce w turnieju.

              Ponadto Iwo Bieniasz i Paula Jankowicz okazali się najbardziej wartościowymi zawodnikami i zdobyli tytuł MVP (Most Valuable Player) Turnieju, a tytuł Bramkarki Turnieju zdobyła niezawodna Dominika Jurkowska.  Gratulujemy!

Nasze dziewczęta grały w składzie : Dominika Jurkowska ( bramkarz ), Jankowicz Paula, Cudna Marcelina, Siedlecka Weronika, Kamińska Zosia, Nadjar Paula, Racięcka Helena, Gwizda Klara, Schort Amelia, Łada Zosia, Dzudzewicz Jadwiga.

Skład chłopców: Majchrzak Tymek (bramkarz), Szulc Franek (bramkarz), Jaworski Tymek, Bieniasz Iwo, Siwek Kornel, Mikulski Eryk, Sadkowski Jonasz, Stajniak Hubert, De Virion Marcel, Świtkiewicz Michał,  Dumicz Jakub, Bieniasz Jeremi.

13-11-2017
Autor: Kamil Urbański
Szkolne święto Dnia Niepodległości

13 listopada uczciliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym dniu w trakcie drugiej i trzeciej lekcji klasy 4- 6 oraz  7 i gimnazjum obejrzały przedstawienie przygotowane przez swoich kolegów i panie Kingę Gaworską i Justynę Głuszko. Podczas lekcji czwartej klasy 4- 6 prezentowały piosenki o tematyce patriotycznej. Klasy wykonały następujące utwory:

4a - Szara piechota

4b - Pałacyk Michała

5a - Serce w plecaku

5b - My, Pierwsza Brygada

6a - Siekiera, motyka

6b - Czerwone maki na Monte Cassino

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów:

galeria

27-10-2017
Autor: Kamil Urbański
Poświęcenie sztandaru i ślubowanie pierwszoklasistów - galeria

W piątek, 27 października miało miejsce uroczyste poświęcenie sztandaru szkoły św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz ślubowanie pierwszoklasistów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmu.

 

23-10-2017
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Konkurs filozoficzny - W drodze ku mądrości

Etap szkolny XV edycji Konkursu Filozoficznego W drodze ku wolności odbędzie się w poniedziałek, 27 listopada 2017 r. Konkurs przeprowadza Polskie Towarzystwo Filozoficzne na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Poniżej link do regulaminu konkursu:

Zachęcamy gimnazjalistów do udziału w konkursie. Zgłoszenia i wszelkie informacje u Pani Anny Szymaszczyk.

23-10-2017
Autor: Kamil Urbański
Przygotowania do konkursu robotycznego

To już kolejny raz, jak nasi uczniowie przygotowują się do eliminacji regionalnych konkursu robotycznego First Lego League. Konkurs składa się z dwóch głównych części: robotycznej (misji robotów - robot game) oraz projektu badawczego (tegoroczny temat - hydrodynamika). Przygotowania rozpoczęły się na początku października.  W tym roku zakupiliśmy matę Lego, na której roboty będą mogły trenować wykonywanie zadań konkursowych. Konkurs odbędzie się 7 stycznia 2018 roku. Skład osobowy teamu:

1. Wiktor Bartnik 6b

2. Mikołaj Domański 3A

3. Witold Gryżewski 6b

4. Patryk Jankowicz 3A

5. Paulina Jankowicz 7b

6. Katarzyna Kozak 4a

7. Piotr Kozak 6a

8. Filip Kubicki 3A

9. Zuzanna Rzewuska 7b

10. Antonina Wardak 6b

Szzczegółowe informacje o konkursie dostępne w linku.

(galeria)

20-10-2017
Autor: Aleksandra Mazanek
Mikołajkowy Festiwal Piosenki

Zapraszamy uczniów do udziału w Mikołajkowym Festiwalu Piosenki.

Tym razem bawimy się przy przebojach

 z lat 80-tych.

Zarówno tych polskich, jaki i obcojęzycznych.

 

Zgłoszenia przyjmuje do 30.10. 2017 p. Aleksandra Mazanek,

osobiście lub mailowo.

aleksandra_mazanek@hotmail.com

Ilość miejsc ograniczona !

 

 

06-10-2017
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Kalendarz konkursów przedmiotowych w gimnazjum

Kalendarz konkursów w gimnazjum:

 • j. francuskiego – wtorek,17 października
 • WOS – środa, 18 października
 • fizyczny – czwartek, 19 października
 • j. niemieckiego – piątek, 20 października
 • geograficzny – poniedziałek, 23 października
 • historyczny – wtorek, 24 października
 • j. hiszpańskiego – środa, 25 października
 • chemiczny – czwartek, 26 października
 • polonistyczny – piątek, 27 października
 • j. angielskiego – wtorek, 7 listopada
 • matematyczny – środa, 8 listopada
 • biologiczny – piątek, 10 listopada

Wszystkie konkursy rozpoczynają się o g. 9.00

02-10-2017
Autor: Aleksandra Mazanek
Europejski Dzień Jezyków Obcych

Dzisiaj na 7 godzinie lekcyjnej klasy 7, II-III gimnazjum obchodziły Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie przygotowali zabawny spektakl słowno-muzyczny. Na scenie wystąpiła grupa z kl.III z kabaretem "U lekarza" i "W sklepie mięsnym" oraz z quizem językowym. Okazało się, że nie tylko języki obce nastręczają nam problemów, ale także słowa obce użyte w języku polskim. Klasy 7, pod czujnym okiem swoich nauczycielek, zaprezentowały w formie piosenek, czego zdążyły nauczyć się w ciągu miesiąca nauki na lekcjach j. niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego.

29-09-2017
Autor: Kamil Urbański
Modlitwa ze św. Tereską od Dzieciątka Jezus

Dzisiaj w trakcie porannej modlitwy uczniowie modlili się nowenną przy ołtarzu św. Tereski, przygotowanym przez Siostrę Adrianę i uczniów szkoły podstawowej. W niedzielę 1 października, w dniu imienin naszej Patronki św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zapraszamy  Wszystkich Rodziców, Uczniów i Nauczycieli na uroczyste nabożeństwo różańcowe o g. 17.30 do podkowiańskiego kościoła. Tego dnia tradycyjnie powierzamy naszych uczniów Matce Najświętszej.

...Maria Franciszka Teresa Martin urodziła się w Alencon w 1873 roku. Wychowana w pobożnej rodzinie chrześcijańskiej i w internacie benedyktynek w Lisieux, w piętnastym roku życia wstąpiła do klasztoru karmelitanek i otrzymała imię Teresy od Dzieciątka Jezus. W życiu zakonnym starała się z miłości ku Bogu doskonale spełnić wszystkie, nawet najmniejsze obowiązki. Nazwała tę drogę do doskonałości „małą drogą dziecięctwa duchowego”. Widząc, że miłość Boża jest zapomniana, oddała się Bogu jako ofiara za zbawienie świata. Swoje przeżycia duchowe opisała w księdze „Dzieje duszy”. Umarła 30 września 1897 roku zapowiadając, że nie przestanie „dobrze czynić na ziemi”. Jest patronką misji katolickich.

św. Teresko módl się za nami...

12-09-2017
Autor: Aleksandra Mazanek
Wybory do Samorządu Szkolnego

Zostań nowym przewodniczącym samorządu szkolnego!

 

Kandydat powinien być kreatywny, przedsiębiorczy, pomysłowy, dbać o dobro szkoły i sprawy uczniowskie.

 

Jeżeli spełniasz te kryteria, to zgłoś swoją kandydaturę do opiekuna Samorządu

p. Emilii Jedlińskiej kl.4-6 i p. Aleksandry Mazanek kl.7 i gimnazjum

 

Harmonogram

 

do 20.09- zgłaszanie kandydatur

21.09-29.09- wszelkie formy agitacji wyborczej (plakaty, ulotki)

02.10– o godz. 8.00 przedstawienie programów wyborczych kandydatów

 

 

                                 WYBORY 3 października!!!

12-09-2017
Autor: Kamil Urbański
Konkurs o ks. Leonie Kantorskim rozstrzygnięty

Dzisiaj rano, w dniu imienin Maryi, po porannej modlitwie odbyło się losowanie 5 osób spośród 26, które w szkolnym konkursie trwającym tradycyjnie w pierwszych dniach roku szkolnego wskazaly prawidłowo ks. Leona Kantorskiego na zdjęciu komunijnymi pochodzącym z 1928 roku. Wylosowane osoby:

 • ze szkoły podstawowej (Marlena Semkło 3a, Kornel Siwek 6b, Antonina Głogowska 3a, Leon Gadowski 2)
 • z gimnazjum (Julia Garlej 3A)

Serdecznie gratulujemy!

10-09-2017
Autor: Kamil Urbański
XXX Pielgrzymka do Rokitna

Podkowiańska społeczność uczestniczyła w XXX pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej. Po raz pierwszy pielgrzymka odbyła się w 1988 r. z inicjatywy Bractwa Trzeźwości, działającego wtedy przy podkowiańskiej parafii i za zgodą ówczesnego proboszcza ks. Leona Kantorskiego. W Rokitnie umieszczony jest cudowny obraz Matki Boskiej Rokitiańskiej Wspomożycielki Prymasów.

Pielgrzymi wyruszyli w drogę o poranku, aby po przejściu 9 km dojść do Sanktuarium na uroczystą Mszę świętą na godzinę 11.30. W tegorocznej pielgrzymce, jak co roku pogoda dopisała, było przyjemnie ciepło. Pielgrzymka choć kilkukilometrowa była pełna modlitwy, śpiewów oraz medytacji. Pośród pątników byli również pielgrzymi z naszych szkół: rodzice, uczniowie i nauczyciele. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tym wspólnym modlitewnym wydarzeniu. W tegorocznej pielgrzymce brało dział 190 uczestników.

 

 

03-09-2017
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

Tegoroczna inauguracja roku szkolnego odbyła się w niedzielę. Tradycyjnie rozpoczęły ją uroczyste Msze Święte Szkoły Podstawowej św. Teresy oraz  Gimnazjum św. Hieronima. Ksiądz Proboszcz w słowie kierowanym do społeczności szkolnej, wskazując na osobę św. Piotra, powiedział, że powinniśmy być jak on - pierwszym „prymusem” w klasie, wybitnym uczniem. Powinniśmy tak jak Piotr, na pytania do nas kierowane, odpowiadać trafnie, właściwie, na „szóstkę”. Powinniśmy być uczniami na „szóstkę”. Wskazał też, że uczeń Pana Jezusa powinien wziąć swój krzyż i pójść za Jezusem, próbując przezwyciężać doświadczenie i trud zmagań w nowym roku szkolnym. Pójść za Jezusem oznacza naśladować Chrystusa. Powinniśmy mieć otwarty umysł, uszy i oczy, być w pełni zmobilizowanymi i zdyscyplinowanymi na lekcjach i poza nimi.

Na placu przed szkołą został odśpiewany hymn państwowy oraz podane przez Pana Dyrektora ogłoszenia na nowy rok szkolny.

U progu nowego roku szkolnego życzymy całej społeczności szkolnej, aby czas nabywania mądrości i przyswajania nowej wiedzy był fascynującą przygodą!

02-09-2017
Autor: Kamil Urbański
Spotkanie formacyjne nauczycieli na rok szkolny 2017/2018

W sobotę, 2 września odbyło się spotkanie formacyjne nauczycieli Szkoły Podstawowej św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz Gimnazjum św. Hieronima w Ośrodku dla Ociemniałych w Laskach. Dzień skupienia jest formą przygotowania duchowego na nowy rok szkolny. Pod przewodnictwem ks. Mateusza Wyrzykowskiego oraz  ks. Jacka Maliszewskiego pedagodzy uczestniczyli w Eucharystii oraz warsztatach biblijnych. Motywem przewodnim spotkania była postać św. Pawła.

20-06-2017
Autor: Grzegorz Dąbrowski
Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017

W piątek, 16 czerwca 2017 r. poznaliśmy wyniki egzaminu gimnazjalnego, który odbył się w dniach 19-21 kwietnia.

Dokumenty

Biuletyn szkolny